| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON według nowych zasad?

Jak uzyskać dofinansowanie z PFRON według nowych zasad?

Od 14 stycznia przedsiębiorca, zatrudniający pracowników niepełnosprawnych, nie musi składać sprawozdań finansowych z działalności przy staraniu się o dofinansowanie z PFRON. Nowelizacja rozporządzenia w tej sprawie znosi obowiązek przedstawiania do Funduszu informacji o sytuacji ekonomicznej dla mikro-, małych oraz średnich przedsiębiorstw.  Jak uzyskać dofinansowanie? Przeczytaj, co radzi ekspert.

Dzięki nowemu rozporządzeniu z dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych będzie mogło skorzystać więcej przedsiębiorców. Ograniczony zakres informacji pozwoli przedsiębiorcy zminimalizować formalności sprawozdawcze i zwiększyć szanse na pozyskanie dodatkowych środków niezależnie od aktualnej sytuacji finansowej.

Na zmianach w rozporządzeniu skorzystają trzy grupy przedsiębiorców. Po pierwsze, są to właściciele mikroprzedsiębiorstw, którzy zatrudniają 10-u i mniej pracowników oraz których roczny obrót lub bilans jest nie większy niż 2 mln euro. Drugą grupę beneficjentów stanowią właściciele małych przedsiębiorstw o liczbie pracowników, nieprzekraczającej 50 osób oraz, w których roczny obrót lub bilans jest nie większy niż 10 mln euro.

Trzecią grupą są średni przedsiębiorcy, czyli firmy zatrudniające do 250 osób, z rocznym obrotem w granicach do 50 mln euro przy całkowitym bilansie rocznym nie większym niż 43 mln euro. Według rozporządzenia przedsiębiorcy ci, starając się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, nie muszą przedkładać sprawozdań finansowych z trzech ostatnich lat obrotowych.

Zwolnieniu z obowiązku składania comiesięcznej informacji o sytuacji finansowej firmy objęte zostały również przedsiębiorstwa, które już uzyskują dofinansowanie z PFRON. Dla tych przedsiębiorców jest to o tyle dobra wiadomość, że nie będą oni pozbawieni dofinansowania w przypadku, gdy wykażą w danym miesiącu gorsze wyniki.

Nie da się ukryć, że nowe zasady stanowią ułatwienie dla wielu przedsiębiorców, z zwłaszcza dla firm z dość niestabilną sytuacją ekonomiczną. Zwiększają nie tylko szanse na uzyskanie dodatkowych środków, ale również pozwalają na ustabilizowanie wypłat dla aktualnych beneficjentów.

Polecamy: Jak obliczyć opłacalność firmy?

Ograniczenie zakresu informacji odnośnie sytuacji finansowej przedsiębiorcy, starającego się o dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, wyeliminuje ocenę sytuacji finansowej przedsiębiorstwa przy udzielaniu dofinansowania. Z punktu widzenia PFRON nowelizacja rozporządzenia może okazać się brzemienna w skutkach. Występuję bowiem ryzyko, że pomoc finansowa zostanie przydzielona firmie, która zagrożona jest bankructwem.

W myśl zasad ekonomicznych taka forma pomocy firmie bankrutującej jest mało efektywna, niewystarczająca. Dlatego przedstawianie sprawozdań finansowych w celu uniknięcia nieefektywnego wykorzystania środków publicznych wydaję się być zasadne.

Polecamy: Czy finansować działalność funduszami poręczeniowymi?

Z drugiej zaś strony, opieranie wycofania świadczenia jedynie na podstawie np. rosnących zapasów czy zmniejszonych obrotach, okazuję się niesprawiedliwe dla przedsiębiorcy, zwłaszcza jeśli pod uwagę weźmiemy roczne sprawozdanie, które świadczy o dobrej kondycji finansowej firmy. Czas pokaże, a póki co przedsiębiorcy mogą ruszać po dofinansowanie.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawno-Rachunkowa "Kliman-Rola"

Nasza Kancelaria oferuje doradztwo prawne osobom fizycznym oraz zapewnia obsługę prawną przedsiębiorstw, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, fundacji i stowarzyszeń.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »