| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Czy przedsiębiorcza matka może ubiegać się o umorzenie składek do ZUS?

Czy przedsiębiorcza matka może ubiegać się o umorzenie składek do ZUS?

Kobiety, które prowadziły działalność gospodarczą lub współpracowały przy jej prowadzeniu, oraz przebywały w trakcie jej prowadzenia (w okresie od 1 stycznia 1999 r. do 31 sierpnia 2009 r.) na urlopie wychowawczym będą mogły starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o umorzenie składek na Fundusz Pracy za okres przebywania na tym urlopie.

Każda przedsiębiorcza mama, która w tym czasie prowadziła działalność pozarolniczą, w trakcie przebywania na urlopie wychowawczym zobowiązana była do odprowadzania składek na Fundusz Pracy. Jeżeli składek nie odprowadzała teraz będzie mogła wystąpić do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z wnioskiem o umorzenie tychże.

Wnioski o umorzenie niezapłaconych w terminie składek oraz naliczonych z tego tytułu odsetek będzie można składać w okresie od 1 lutego do 1 sierpnia tego roku. Natomiast wnioski, które do ZUS wpłyną po tym terminie nie będą już rozpatrywane.

Umorzenie będzie dostępne dzięki ustawie z 16 grudnia 2010 r. o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 257, poz. 1725), która w art. 8 i 9 wprowadziła tę możliwość.

W przypadku gdy kobieta przedsiębiorca opłaciła składki na Fundusz Pracy za okres przebywania na urlopie wychowawczym po terminie umorzeniu podlegać będą wyłącznie odsetki za zwłokę w zapłacie tych składek.

Polecony: Jak wypełnić deklarację ZUS IWA?

Należy wspomnieć, że jest to już kolejna tego typu akcja dająca możliwość umorzenia niezapłaconych do ZUS składek.

Przez rok, w okresie od 1 września 2009 r. do 1 września 2010 r. kobiety mogły się ubiegać się o umorzenie składek na ubezpieczenie społeczne na podstawie ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy Prawo Bankowe z dnia 24 kwietnia 2009 r. Niestety wówczas z pomocy i umorzenia składek skorzystało tylko około połowa uprawnionych do tego biznesmenek. Tym bardziej warto skorzystać z obecnie nadarzającej się szansy i złożyć wniosek o umorzenie, jeżeli takiego wniosku „biznesmama” nie złożyła wcześniej.

W przeciwnym wypadku może zdarzyć się, że ZUS w przyszłości może domagać się zapłaty zaległych i nieumorzonych składek.

Polecamy: Co powinien zrobić przedsiębiorca jeżeli nienależnie pobierze świadczenie?

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Iwona Ostrowska

ekspert Instytutu Rozwoju Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK