| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Pracownik i ZUS > Składka ZUS większa o prawie 600 zł!

Składka ZUS większa o prawie 600 zł!

W tym roku osoby prowadzące własną firmę będą musiały zapłacić ZUS-owi kilkaset złotych więcej. To prawie tyle, ile wynosi jedna miesięczna składka. Już od lutego w portfelach przedsiębiorców zostanie miesięcznie kilkadziesiąt złotych mniej. W tym bowiem miesiącu należy opłacić pierwszą tegoroczną składkę ZUS – za styczeń. Niestety, sporo wyższą niż do tej pory.

Większość mikrofirm – osób prowadzących działalność gospodarczą i zatrudniających do 9 osób oraz samozatrudnionych – płaci minimalne składki ZUS, niezależnie od ich faktycznych dochodów, obliczane procentowo od najniższej możliwej podstawy. W przypadku składek na ubezpieczenia społeczne w 2011 r. tzw. podstawę wymiaru miesięcznych składek stanowi kwota nie niższa niż 2015, 40 zł, czyli 60 proc. prognozowanego przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W ubiegłym roku wynosiła ona 1887,60 zł, co oznacza, że w tym roku wzrosła o 127,80 zł (prawie 6,8 proc.).

Tym samym składki: emerytalna, rentowa, wypadkowa (przy założeniu, że płacimy ją według stawki 1,67 proc., obowiązującej dla firm nie większych niż 9-osobowe), chorobowa i na Fundusz Pracy wzrosną miesięcznie z 639,40 zł do 646,75 zł (chyba że zdecydujemy, iż nie chcemy płacić ZUS-owi nieobowiązkowego chorobowego – w takim przypadku miesięczne obciążenie będzie wynosiło w 2011 r. 597,37 zł).

Przeczytaj również: Wszystko o urlopie macierzyńskim i tacierzyńskim w 2011 roku

Ta część podwyżki jest już pewna. Ciągle jednak nie wiadomo, o ile dokładnie wzrośnie składka ZUS na ubezpieczenie zdrowotne. Ta bowiem uzależniona jest od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw z IV kw. 2010 r., a te dane publikowane są przez Główny Urząd Statystyczny nie wcześniej niż w połowie stycznia następnego roku. Znane są już co prawda miesięczne wynagrodzenia za październik i listopad 2010 r., nie wiadomo jednak, ile wyniesie pensja grudniowa. Niestety, zwykle wynagrodzenia za ostatni miesiąc roku (m.in. ze względu na wypłacane w grudniu premie) są sporo wyższe niż w październiku i listopadzie, a w efekcie mocno zawyżają średnią z kwartału. W ostatnich 5 latach wynagrodzenia grudniowe były wyższe od listopadowych o: 4,2 proc., 9,7 proc., 5 proc., 3 proc. i 7,5 procent. Uwzględniając najniższy, 3-proc. wzrost, średnie miesięczne wynagrodzenie z kwartału może wynieść 3 532,44 zł, a biorąc pod uwagę wzrost 7,5-proc – 3 585,33 zł. Co to oznacza dla stawek na ubezpieczenia zdrowotne? Że wzrosłyby z obowiązujących dzisiaj 233,32 zł do odpowiednio: 238,44 zł lub 242,10 zł.

W efekcie – po zsumowaniu składek na ubezpieczenia społeczne i Fundusz Pracy oraz na ubezpieczenia zdrowotne – miesięczne obciążenia wobec ZUS mogą wzrosnąć o blisko 50 zł, czyli prawie 600 zł rocznie.

Polecamy serwis ZUS

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Podwyżka dotknie także osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą.
Podwyżka dotknie także osoby, które dopiero rozpoczynają działalność gospodarczą.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Katarzyna Kalata

Ekspert z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK