| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Odpowiedzialność za nieuczciwe kopiowanie postaci produktu i sprzedaż lawinową

Odpowiedzialność za nieuczciwe kopiowanie postaci produktu i sprzedaż lawinową

Dopuszczenie się czynu nieuczciwej konkurencji to działanie w sprzeczności z prawem lub dobrymi obyczajami, o ile zagraża albo narusza interes innego przedsiębiorcy czy klienta. Wiąże się ono z odpowiedzialnością karną.

 Do czynów takich zaliczamy m.in: nakłanianie do rozwiązania lub niewykonania umowy, naśladownictwo produktów, pomawianie lub nieuczciwe zachwalanie, utrudnianie dostępu do rynku, przekupstwo osoby pełniącej funkcję publiczną, a także nieuczciwą lub zakazaną reklamę, prowadzenie lub organizowanie działalności w systemie konsorcyjnym oraz organizowanie systemu sprzedaży lawinowej.

W przypadku kopiowania zewnętrznej postaci produktu za pomocą technicznych środków reprodukcji lub wprowadzania tak skopiowanego produktu do obrotu i stwarzanie tym możliwość wprowadzenia klientów w błąd co do tożsamości producenta lub produktu ponoszona odpowiedzialność karna kształtuje się w postaci na podleganiu grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności (do 2 lat).

Polecamy: Sprzeciw na czynności kontrolne

Warunkiem jest, aby wskazane wyżej działanie powodowało wyrządzenie poważnej szkody przedsiębiorcy, którego interes został naruszony wskutek dokonania czynu nieuczciwej konkurencji.

W sytuacji organizowania systemu sprzedaży lawinowej lub kierowania nim grożąca kara to pozbawienie wolności od 6 miesięcy do lat 8.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Odpowiedzialność za nieuczciwe kopiowanie postaci produktu i sprzedaż lawinową
Odpowiedzialność za nieuczciwe kopiowanie postaci produktu i sprzedaż lawinową

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sławomir Janiak

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK