| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Roszczenia przedsiębiorcy w przypadku czynu nieuczciwej konkurencji

Roszczenia przedsiębiorcy w przypadku czynu nieuczciwej konkurencji

Czyn nieuczciwej konkurencji to działanie w sprzeczności z prawem lub dobrymi obyczajami, o ile zagraża albo narusza interes innego przedsiębiorcy czy klienta.

Ciężar dowodu co do prawdziwości oznaczeń lub informacji umieszczanych na towarach albo ewentualnie umiejscowionych ich opakowaniach lub wypowiedzi zawartych w reklamie leży po stronie osoby, w stosunku do której podnosi się zarzut dokonania czynu nieuczciwej konkurencji związanego z wprowadzeniem w błąd.

Z roszczeniami o zaniechania niedozwolonych działań, usunięcie ich skutków oraz złożenie oświadczenia odpowiedniej treści i w odpowiedniej formie, a także zasądzenia odpowiedniej sumy pieniężnej na określony cel społeczny,

który jest związany ze wspieraniem kultury polskiej lub ochroną dziedzictwa narodowego, ale tylko, gdy czyn nieuczciwej konkurencji był zawiniony, mogą wystąpić krajowe lub regionalne organizacje, których celem statutowym jest ochrona interesów przedsiębiorców;

Polecamy: Utrudnianie dostępu do rynku jako czyn nieuczciwej konkurencji

Roszczenia z tytułu czynów nieuczciwej konkurencji ulegają przedawnieniu wraz z upływem okresu trzyletniego. Bieg przedawnienia rozpoczyna się niezależnie od każdego dokonanego naruszenia.

W odniesieniu do tej grupy roszczeń sąd, może orzec o zniszczeniu lub zaliczeniu na poczet odszkodowania m.in. wyrobów i innych przedmiotów bezpośrednio związanych z dokonaniem czynu nieuczciwej konkurencji.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Roszczenia przedsiębiorcy w przypadku czynu nieuczciwej konkurencji
Roszczenia przedsiębiorcy w przypadku czynu nieuczciwej konkurencji

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »