| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Kiedy przedsiębiorcy nie zgłaszają zamiaru koncentracji?

Kiedy przedsiębiorcy nie zgłaszają zamiaru koncentracji?

Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów wprowadza obowiązek zgłoszenia zamiaru koncentracji. Organem właściwym w tym przedmiocie jest Prezes UOKIK.

Zamiar nie będzie podlegał jednak zgłoszeniu, gdy obrót przedsiębiorcy, nad którym ma nastąpić przejęcie kontroli, zgodnie nie przekroczył w Rzeczypospolitej Polskiej, w żadnym z dwóch lat obrotowych poprzedzających zgłoszenie, równowartości 10.000.000 EUR.

Brak obowiązku zgłoszenia dotyczy także sytuacji, gdy zamiar dotyczy koncentracji polegającej na czasowym nabyciu lub objęciu przez instytucję finansową akcji lub udziałów w celu ich odsprzedaży, gdy przedmiotem działalności gospodarczej instytucji jest inwestowanie na własny lub cudzy rachunek (w akcje albo udziały innych przedsiębiorców),

pod warunkiem, że odsprzedaż ta nastąpi przed upływem roku od dnia nabycia lub objęcia, oraz że instytucja ta nie wykonuje praw z tych akcji albo udziałów, z wyjątkiem prawa do dywidendy, lub wykonuje te prawa wyłącznie w celu przygotowania odsprzedaży całości lub części przedsiębiorstwa, jego majątku lub tych akcji albo udziałów.

Polecamy: Co zrobić, aby nie popełnić czynu nieuczciwej konkurencji

To samo odnosi się do koncentracji polegającej na czasowym nabyciu (również objęciu) przez przedsiębiorcę akcji lub udziałów w celu zabezpieczenia wierzytelności, pod warunkiem, iż nie będzie wykonywał praw z tych akcji lub udziałów, z wyłączeniem prawa do ich sprzedaży.

Od zobowiązania do dokonania zgłoszenia wolny jest także zamiar koncentracji następującej w toku postępowania upadłościowego. Wyjątkiem są przypadki gdy zamierzający przejąć kontrolę jest konkurentem lub wchodzi w skład grupy kapitałowej, do której należą konkurenci przejmowanego.

Nie podlega obowiązkowi również zamiar koncentracji przedsiębiorców należących do tej samej grupy kapitałowej.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy przedsiębiorcy nie zgłaszają zamiaru koncentracji?
Kiedy przedsiębiorcy nie zgłaszają zamiaru koncentracji?

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Dąbrowska-Ospital

Joanna Dąbrowska-Ospital Partner zarządzający w Euskapol, doradca personalny i zawodowy Doradca personalny: pracuję z klientem indywidualnym i z zespołami, koncentrując się na badaniu ich potencjału, a także ich dopasowania do danego stanowiska czy danego projektu. Łowca talentów. Doradca zawodowy: wspieram ludzi w odkrywaniu ich powołania i potencjału zawodowego. Pomaga mi w tym doświadczenie biznesowe (znajomość wielu branż oraz różnych kultur prowadzenia biznesu). Wychodzę z założenia, że biznes to ludzie. Pragnę wspierać ludzi w ich samopoznaniu, odkrywaniu własnego potencjału i predyspozycji, wierząc, że to pozwoli im na lepsze życie w zgodzie ze sobą, jednocześnie korzystnie wpłynie na ich pracę zawodową, a więc również na sukces firmy, w której pracują. Zrealizowane projekty Projekty badania efektywności zespołowej w firmach międzynarodowych. Wspieranie menedżerów HR w podejmowaniu decyzji rekrutacyjnych z zastosowaniem metody i narzędzi PerformanSe. Porady indywidualne, tworzenie ścieżek kariery i badanie potrzeb szkoleniowych dla pracowników średniego szczebla oraz osób poszukujących pracy. Przeprowadzenie bilansów kompetencji dla sportowców Polskiej Kadry Olimpijskiej. 2002-2010 – doradztwo biznesowe dla firm z Francji i Hiszpanii, poszukujących partnerów w Europie Centralnej i Wschodniej Wykształcenie Studia podyplomowe „Inżynieria szkoleń” – uniwersytet Lille 3 Certyfikowany trener metody PerformanSe Autorska metoda prowadzenia bilansów kompetencji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK