| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Kredyt a odsetki od kredytu

Kredyt a odsetki od kredytu

Działalność kredytowa banków charakteryzuje się ukierunkowaniem na zysk. Odsetki od kredytu stanowią nieodłączny element tej instytucji.

Odsetki od kredytu, obok funkcji ekonomicznej, spełniają także funkcję zabezpieczającą chroniąc bank przed ryzykiem.

Odsetki od kredytu występują w postaci odsetek prostych i złożonych (składanych). Te pierwsze, które rzadziej występują w praktyce, pozwalają na klarowne ustalenie ostatecznego kosztu całkowitego. Dla kredytu na kwotę 1000 PLN, na oprocentowanie 15% w skali roku wspomniany koszt równy będzie kwocie 1150 PLN (spłata jednorazowa po roku).

Obok odsetek prosty występują również odsetki składane, o wiele częściej pojawiające się w praktyce. Charakteryzuję się one kapitalizacja odsetek następujących w regularnych okresach. Przykładowo zaciągając kredyt na 1000 PLN oprocentowany na 15% w skali roku, będziemy mieli po pierwszym roku zobowiązanie w wysokości 1150 PLN.

Jednakże w kolejnym roku naliczenie 15% odsetek nastąpi od kwoty już istniejącego zobowiązania. Oznacza to, iż odsetki 15% będą naliczone od kwoty 1150 PLN. Zobowiązanie na koniec drugiego roku wyniesie 1322,50 PLN. Proces powtarza się.

Odsetki często są obliczane z góry i sumowane z ratami kredytu (przypadek stałej wysokości rat i odsetek). W przypadku kredytów odnawialnych można uniknąć opłat związanych z odsetkami poprzez spłatę zobowiązania do dnia wymagalności uregulowania pierwszej z rat.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kredyt a odsetki od kredytu
Kredyt a odsetki od kredytu

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Kapała-Sokalska

Adwokat, właściciel Kancelarii Adwokackiej AKS

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK