| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz na czym polega umowa agencyjna?

Czy wiesz na czym polega umowa agencyjna?

Umowa agencyjna jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa agencyjna polega na zobowiązaniu się przyjmującego zlecenie (agenta) do stałego pośrednictwa w zakresie zawierania umów z klientami na rzecz przedsiębiorcy dającego zlecenie albo do zawierania ich w jego imieniu, w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej oraz za wynagrodzeniem.

Strony umowy Stronami umowy są dający zlecenie (zleceniodawca) oraz przyjmujący zlecenie (agent). Agent zawsze musi być przedsiębiorcą. Mogą nim być również fundacje i stowarzyszenia prowadzące działalność gospodarczą. Dający zlecenie również, co do zasady, powinien być przedsiębiorcą. Wyjątkowo jednak zleceniodawcą może być podmiot, który nie posiada tego statusu.

Polecamy: Czego nie wolno robić, chroniąc swoją firmę przed konkurencją

Zawarcie umowy Umowa ta może zostać zawarta na ogólnych zasadach przewidzianych przez prawo cywilne. Właściwym będzie zarówno tryb przetargu i aukcji, negocjacji oraz oferty i jej przyjęcia. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej jednakże nie jest to koniecznością.

Przedmiot umowy Przedmiotem umowy agencyjnej może być działalność dwojakiego rodzaju. Pierwsza z nich to stwarzanie przez agenta możliwości zawierania umów za prowizję, a druga polega na zobowiązaniu do zawierania umów określonego typu w imieniu zleceniodawcy.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz na czym polega umowa agencyjna?
Czy wiesz na czym polega umowa agencyjna?

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dremel

BIG ON DETAIL

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »