| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz na czym polega umowa spedycji?

Czy wiesz na czym polega umowa spedycji?

Umowa spedycji jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa spedycji polega na zobowiązaniu się spedytora za wynagrodzeniem do wysłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem, a wszystko to w zakresie działalności jego przedsiębiorstwa.

Strony umowy. Stronami umowy są spedytor oraz dający zlecenie. Spedytorem jest zawsze przedsiębiorca, a dającym zlecenie może być każda osoba fizyczna, prawna oraz jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, jeżeli prowadzi przedsiębiorstwo. Dającym zlecenie może zostać również spedytor, gdy posługuje się innym spedytorem.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Elementy umowy. Do podstawowych elementów umowy spedycji należy: 1. oznaczenie przesyłki; 2. wskazanie wynagrodzenia; 3. określenie zakresu i rodzaju usług.

Zawarcie umowy. Przepisy prawa nie wymagają w odniesieniu do tej umowy handlowej szczególnej formy jej zawarcia. Zasadą jest jednak, iż to dający zlecenie występuje z inicjatywą współpracy.

Przedmiotem umowy może być zarówno wysyłka, odbiór, obie łącznie oraz dokonanie innych usług. Zarówno pakowanie, ważenie, ładowanie i sortowanie przesyłek mieści się w zakresie objętym tą umową. Jeżeli usługi mają charakter okazjonalne to nie będziemy mieli do czynienia ze spedycją.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz na czym polega umowa spedycji?
Czy wiesz na czym polega umowa spedycji?

CIT 2018. Komentarz299.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Schindler Polska

Schindler Polska to spółka-córka międzynarodowego koncernu Schindler z siedzibą w Szwajcarii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK