| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz na czym polega umowa spedycji?

Czy wiesz na czym polega umowa spedycji?

Umowa spedycji jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa spedycji polega na zobowiązaniu się spedytora za wynagrodzeniem do wysłania lub odbioru przesyłki albo do dokonania innych usług związanych z jej przewozem, a wszystko to w zakresie działalności jego przedsiębiorstwa.

Strony umowy. Stronami umowy są spedytor oraz dający zlecenie. Spedytorem jest zawsze przedsiębiorca, a dającym zlecenie może być każda osoba fizyczna, prawna oraz jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, jeżeli prowadzi przedsiębiorstwo. Dającym zlecenie może zostać również spedytor, gdy posługuje się innym spedytorem.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Elementy umowy. Do podstawowych elementów umowy spedycji należy: 1. oznaczenie przesyłki; 2. wskazanie wynagrodzenia; 3. określenie zakresu i rodzaju usług.

Zawarcie umowy. Przepisy prawa nie wymagają w odniesieniu do tej umowy handlowej szczególnej formy jej zawarcia. Zasadą jest jednak, iż to dający zlecenie występuje z inicjatywą współpracy.

Przedmiotem umowy może być zarówno wysyłka, odbiór, obie łącznie oraz dokonanie innych usług. Zarówno pakowanie, ważenie, ładowanie i sortowanie przesyłek mieści się w zakresie objętym tą umową. Jeżeli usługi mają charakter okazjonalne to nie będziemy mieli do czynienia ze spedycją.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz na czym polega umowa spedycji?
Czy wiesz na czym polega umowa spedycji?

Personel i Zarządzanie 4/201730.03 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Hewalex Leszek Skiba

Firma Hewalex jest polskim producentem kolektorów słonecznych o największym udziale w rynku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »