| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Na czym polega umowa przewozu?

Na czym polega umowa przewozu?

Umowa przewozu jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą.

Umowa przewozu polega na zobowiązaniu się przewoźnika do przewiezienia osób, zwierząt lub rzeczy, za wynagrodzeniem i w ramach prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa.

Stronami umowy są przewoźnik oraz strona określana jako pasażer lub podróżny (w transporcie osób), wysyłający lub nadawca (w transporcie towarowym), frachtujący (przewóz morski). Przewoźnikiem jest zawsze przedsiębiorca, czyli każda osoba fizyczna, prawna oraz jednostka nieposiadająca osobowości prawnej, prowadząca przedsiębiorstwo.

W umowie przewozu może brać udział więcej niż jeden przewoźnik. Niezależnie od tego, czy przewóz odbywa się w ramach tej samej branży transportowej, kluczowym jest, aby przeprowadzony był na podstawie jednego dokumentu jakim jest list przewozowy.

Polecamy: Umowa przedwstępna - jak skutecznie zabezpieczyć interesy przedsiębiorcy?

Zawarcie umowy Umowa ta zawierana jest na różnych zasadach w zależności od przewidzianych rodzajów transportu. Przy transporcie morskim, towarowym i morskim właściwą jest droga złożenia oferty i jej akceptacji. Regulacje ustawowe nie przewidują konieczności zawierania umowy przewozu w określonej formie.

Przedmiot umowy Umowa powinna określać: 1. trasę przewozu; 2. wynagrodzenie przewoźnika; 3. przedmiot przewozu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bush Taxi Off-Road Centre

Firma Bush Taxi to centrum sprzedaży oraz montażu profesjonalnych akcesoriów przeznaczonych do wszystkich pojazdów terenowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK