| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Zaniechanie wprowadzające w błąd a przedsiębiorca

Zaniechanie wprowadzające w błąd a przedsiębiorca

Praktyki rynkowe są takim działaniem lub zaniechaniem przedsiębiorcy lub sposobem postępowania, oświadczeniem albo informacją handlową, w tym również reklamą i marketingiem, które jest bezpośrednio związane z promocją lub nabyciem produktu przez konsumenta.

Zagadnienie nieuczciwych praktyk rynkowych reguluje ustawa z dnia 23 sierpnia 2007 r. o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym.

Praktyka rynkowa wówczas jest uznawana za zaniechanie wprowadzające w błąd, jeżeli pomija istotne informacje niezbędne przeciętnemu konsumentowi do podjęcia ostatecznej decyzji dotyczącej umowy przez co powoduje albo może powodować, podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której w innej sytuacji by nie podjął.

W przypadku, gdy pojawiają się wątpliwości za istotne informacje, o których mowa wyżej, uważa się takie, jakie przedsiębiorcę stosujący praktykę rynkową musi podać konsumentom na podstawie ciążących na nim obowiązkach i odrębnych przepisach.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Za wprowadzające w błąd zaniechaniem uznaje się m.in.: działanie polegające na zatajeniu lub nieprzekazaniu w jasny, jednoznaczny sposób albo we właściwym czasie ważnych informacji dotyczących produkt.

Również działaniem takim będzie nieujawnianie handlowego zamierzenia praktyki, o ile nie wynika on w sposób jednoznaczny z okoliczności oraz gdy powoduje to lub może spowodować podjęcie przez przeciętnego konsumenta decyzji dotyczącej umowy, której by nie podjął w innej sytuacji.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zaniechanie wprowadzające w błąd a przedsiębiorca
Zaniechanie wprowadzające w błąd a przedsiębiorca

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK