| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej może wiązać się z założeniem spółki

lub jednoosobowym prowadzeniem firmy. Zdecydowanie się na jedno z tych rozwiązań powoduje jednocześnie ograniczenie katalogu form prawnych założenia przedsiębiorstwa.

Podstawową zaletą samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej jest fakt, że to właściciel takiej firmy jako jedyny i niezależny względem innych podejmuje decyzje dotyczące przyszłej działalności jak i w sprawach bieżących. To on planuje, zarządza oraz kontroluje przedsiębiorstwo i nie ponosi za to odpowiedzialności, jaka by na nim ciążyła przed wspólnikami.

Pozytywnym aspektem tego sposobu prowadzenia działalności jest również brak narzucanych odgórnie ograniczeń w realizowaniu wyjściowego pomysłu biznesowego. Ewentualne zmiany profilu działalności i ryzykowne decyzje nie wymagają nierzadko czasochłonnych uzgodnień.

Kolejną zaletą jest brak skomplikowanych zasad rozliczeń podatkowych z uwagi na mniej złożone niż w przypadku spółek formy prawne działalności. Nawet przy występowaniu w obrocie jako osoba fizyczna z własną firmą brak jest odgórnych granic rozwojowych dla przedsiębiorcy.

W przypadku korzystania z omawianego rozwiązania należy liczyć się jednak z możliwością wystąpienia problemów finansowych w zakresie pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności (z uwagi na np. sposoby udzielania kredytów przez banki). Jednak i w tym przypadku możliwe jest korzystanie z dotacji przeznaczonych tylko dla samodzielnych przedsiębiorców.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej
Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Drapała

Adwokat

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »