| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

Prowadzenie działalności gospodarczej może wiązać się z założeniem spółki

lub jednoosobowym prowadzeniem firmy. Zdecydowanie się na jedno z tych rozwiązań powoduje jednocześnie ograniczenie katalogu form prawnych założenia przedsiębiorstwa.

Podstawową zaletą samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej jest fakt, że to właściciel takiej firmy jako jedyny i niezależny względem innych podejmuje decyzje dotyczące przyszłej działalności jak i w sprawach bieżących. To on planuje, zarządza oraz kontroluje przedsiębiorstwo i nie ponosi za to odpowiedzialności, jaka by na nim ciążyła przed wspólnikami.

Pozytywnym aspektem tego sposobu prowadzenia działalności jest również brak narzucanych odgórnie ograniczeń w realizowaniu wyjściowego pomysłu biznesowego. Ewentualne zmiany profilu działalności i ryzykowne decyzje nie wymagają nierzadko czasochłonnych uzgodnień.

Kolejną zaletą jest brak skomplikowanych zasad rozliczeń podatkowych z uwagi na mniej złożone niż w przypadku spółek formy prawne działalności. Nawet przy występowaniu w obrocie jako osoba fizyczna z własną firmą brak jest odgórnych granic rozwojowych dla przedsiębiorcy.

W przypadku korzystania z omawianego rozwiązania należy liczyć się jednak z możliwością wystąpienia problemów finansowych w zakresie pozyskiwania środków na rozpoczęcie działalności (z uwagi na np. sposoby udzielania kredytów przez banki). Jednak i w tym przypadku możliwe jest korzystanie z dotacji przeznaczonych tylko dla samodzielnych przedsiębiorców.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej
Zalety samodzielnego prowadzenia działalności gospodarczej

Podatki 2017 cz. 2 - PIT, CIT, ryczałt 2017 (książka)29.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Spółki z Górnej Półki

Blog o spółce z o.o. i S.A.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »