| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Współpraca firmy z fundacjami

Współpraca firmy z fundacjami

Prowadzenie firmy wymaga współpracy z wieloma podmiotami występującymi w obrocie. Należą do nich również fundacje.

Z punktu widzenia współpracy gospodarczej z fundacjami można wskazać dwa ich rodzaje. Pierwszy z nich to fundacje non profit, których statut zakazuje prowadzenia działalności gospodarczej lub milczy na ten temat. W rezultacie nie mogę one prowadzić wspomnianej działalności, a ich majątek tworzony jest wyłącznie z m.in. darowizn, zapisów i spadków.

Drugi rodzaj to fundacje not for profit prowadzące działalność, ale zobowiązane do przekazania wszystkich zysków na działalność statutową i mogące podejmować współpracę gospodarczą z występującymi w obrocie firmami.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Fundacje są specyficznym z uwagi na charakter działalności kręgiem podmiotów. Podstawą ich działalności jest ustawa o fundacjach. Do cech wyróżniających należy zaliczyć przede wszystkim realizację celów o charakterze publicznym wskazanych przez fundatora, na rzecz nieograniczonej grupy adresatów.

Filarem fundacji jako osób prawnych jest majątek, a nie członkowie, a także cel publiczny oraz struktura organizacyjna. Cel utworzenia musi mieć charakter społecznie lub gospodarczo użytecznego np. ochrona zdrowia, kultura i sztuka lub, bardziej szczegółowo, działanie na rzecz pomocy dzieciom dotkniętym ciężkimi chorobami. Dodatkowo powinien on być zgodny z podstawowymi interesami RP.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Współpraca firmy z fundacjami
Współpraca firmy z fundacjami

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SANPRO

Doradztwo personalne, rekrutacja, organizacja zatrudnienia

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK