| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Wniosek o ogłoszenie upadłości

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Dłużnik musi złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu dwóch tygodni od zaistnienia podstawy do ogłoszenia upadłości. Struktura wniosku określona została przez ustawodawcę.

Wniosek zbudowany jest z pięciu podstawowych części. Pierwsza z nich zawiera m.in. dane osobowe dłużnika, jego firmę lub nazwę, a w przypadku spółek osobowych lub osób prawnych także reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni. Druga część obligatoryjnie wskazuje oznaczenie miejsca, w którym zlokalizowane jest przedsiębiorstwo lub pozostały majątek dłużnika. Część trzecia wskazuje wyszczególnione okoliczności pozwalające na uzasadnienie wniosku oraz ich uprawdopodobnienie. Kolejnym elementem obligatoryjnym pozostaje zawarcie informacji o uczestnictwie dłużnika w systemie płatności lub systemie rozrachunku papierów wartościowych określonego rodzaju. Ostatnia część formułuje odpowiedź na pytanie czy dłużnik pozostaje spółką publiczna danego typu.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

W przypadku, gdy wnioskodawcą pozostaje dłużnik będący przedsiębiorcą wpisanym do rejestru, wówczas niezbędnym staje się dołączenie odpisu z tego rejestru.

W sytuacji, gdy jako składający wniosek występuje wierzyciel, nie składa się informacji o uczestnictwie dłużnika w systemie płatności lub systemie rozrachunku papierów wartościowych.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o ogłoszenie upadłości
Wniosek o ogłoszenie upadłości

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sadkowski i Wspólnicy

Sadkowski i Wspólnicy Spółka Komandytowa - to kancelaria prawna z dwunastoletnim doświadczeniem na rynku.  Ponad siedemdziesięcioosobowy zespół kancelarii tworzą doświadczeni radcy prawni, adwokaci i doradcy podatkowi.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK