| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Wniosek o ogłoszenie upadłości

Wniosek o ogłoszenie upadłości

Dłużnik musi złożyć do sądu wniosek o ogłoszenie upadłości w ciągu dwóch tygodni od zaistnienia podstawy do ogłoszenia upadłości. Struktura wniosku określona została przez ustawodawcę.

Wniosek zbudowany jest z pięciu podstawowych części. Pierwsza z nich zawiera m.in. dane osobowe dłużnika, jego firmę lub nazwę, a w przypadku spółek osobowych lub osób prawnych także reprezentantów spółki lub osoby prawnej i likwidatorów, jeżeli są ustanowieni. Druga część obligatoryjnie wskazuje oznaczenie miejsca, w którym zlokalizowane jest przedsiębiorstwo lub pozostały majątek dłużnika. Część trzecia wskazuje wyszczególnione okoliczności pozwalające na uzasadnienie wniosku oraz ich uprawdopodobnienie. Kolejnym elementem obligatoryjnym pozostaje zawarcie informacji o uczestnictwie dłużnika w systemie płatności lub systemie rozrachunku papierów wartościowych określonego rodzaju. Ostatnia część formułuje odpowiedź na pytanie czy dłużnik pozostaje spółką publiczna danego typu.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

W przypadku, gdy wnioskodawcą pozostaje dłużnik będący przedsiębiorcą wpisanym do rejestru, wówczas niezbędnym staje się dołączenie odpisu z tego rejestru.

W sytuacji, gdy jako składający wniosek występuje wierzyciel, nie składa się informacji o uczestnictwie dłużnika w systemie płatności lub systemie rozrachunku papierów wartościowych.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Wniosek o ogłoszenie upadłości
Wniosek o ogłoszenie upadłości

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Król

Ekspert podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK