| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Zasady wydawania decyzji w sprawach koncentracji

Zasady wydawania decyzji w sprawach koncentracji

Zgodę na przeprowadzenie koncentracji, w następstwie której konkurencja na rynku nie zostanie istotnie ograniczona, wydaje Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Prezes UOKIK wydaje w drodze decyzji zgodę, aby dokonać można było koncentracji, w sytuacji gdy konkurencja na danym rynku nie zostanie w dużym stopniu ograniczona (ustawa używa terminu „istotnie”).

Koncentracja nie może w szczególności doprowadzić do powstania lub umocnienia pozycji dominującej. Wyjątki, które dopuszczają dominację to przyczynienie się do rozwoju ekonomicznego lub postępu technicznego oraz pozytywny wpływ koncentracji na gospodarkę narodową.

Organ ten posiada uprawnienie do nałożenia na przedsiębiorcę zamierzającego dokonać koncentracji nałożyć obowiązku (ewentualnie przyjąć ich zobowiązanie) do zbycia całości albo części majątku przedsiębiorcy lub przedsiębiorców, a także zrzeczenia się kontroli nad określonym przedsiębiorcą (przedsiębiorcami).

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Wyzbycie się kontroli może nastąpić w drodze zbycia określonego pakietu akcji (udziałów) lub odwołania z funkcji członka organu zarządzającego lub nadzorczego przedsiębiorców lub jednego z nich. Zobowiązanie może dotyczyć również udzielenia licencji praw wyłącznych konkurentowi.

Prezes UOKIK określa w decyzji termin spełnienia tych warunków oraz obowiązek składania informacji o realizacji tych warunków.

Prezes UOKIK może również zakazać dokonania koncentracji, czego dokonuje w drodze wydania właściwej decyzji.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasady wydawania decyzji w sprawach koncentracji
Zasady wydawania decyzji w sprawach koncentracji

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK