| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz jak budować relacje z pracownikami w firmie?

Czy wiesz jak budować relacje z pracownikami w firmie?

Podstawą działania ludzkiego jest komunikowanie się. Przedsiębiorstwo, jako że stanowi efekt pracy człowieka zostaje tworzone oraz rozwijane za pomocą wzajemnego porozumiewania się.

Pojawiają się jednak komplikacje na linii nadawca – odbiorca wiążące się bezpośrednio z postawą przyjętą wobec rozmówcy. Jedną z nich stanowi postawa uległa oraz tendencja do podporządkowania się prośbie adresata.

Z jednej strony u pracownika uległego wyzwalają się negatywne emocje, które towarzyszą jego wizji bycia wykorzystywanym, z drugiej osoba taka zaczyna być postrzegana jako kozioł ofiarny, na którego można „zawsze liczyć”. Doprowadza to do tego, że atmosfera w firmie nie jest zdrowa, a patrząc na zjawisko długoterminowo - nie sprzyja wynikom.

Trzeba więc wypracować u niego postawę, która pozwoli mu jednoznacznie, aczkolwiek nie emocjonalnie odmówić wykonania jakiejś czynności, która nie leży w zakresie jego obowiązków lub ewidentnie czuje on, że ktoś próbuje przerzucić na niego swoje rutynowe zadania zyskując w ten sposób czas wolny.

Polecamy: Dotacje unijne 2012 - poradnik przedsiębiorcy

Po pierwsze asertywność. Asertywność nie ma nic wspólnego z agresją, a zdarza się, że właśnie z nią jest mylona. Różnica między nimi niezaprzeczalnie występuje, bowiem w przypadku asertywnej odmowy jasno formułowany komunikat negacji poparty jest racjonalnym wytłumaczeniem swojej decyzji, natomiast agresja opiera się na emocjonalności, za którą idzie brak jakichkolwiek przesłanek.

Jak odmówić - stanowczo, lecz bez podniesionego głosu; - argumentując swoją wypowiedź; - podkreślając własne przemyślenia w tym względzie. Brak podania powodu odmowy może sprawić, że informacja będzie odebrana jako agresywna.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron

Kancelaria radcy prawnego Magdaleny Piotrowskiej-Gawron z siedzibą w Krakowie świadczy kompleksowe usługi prawne na terenie całego kraju na rzecz wspólnot mieszkaniowych, zarządców nieruchomości, osób fizycznych i innych podmiotów.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK