| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Uprawnienia twórcy według prawa własności przemysłowej

Uprawnienia twórcy według prawa własności przemysłowej

Prawo własności przemysłowej jest określa zakres uprawnień przysługujący twórcom. Prawa te pośrednio wyznaczają zakres regulacji ustawowej.

Zgodnie z przewidzianymi w prawie własności przemysłowej zasadami twórcom: - wynalazków; - wzorów użytkowych; - wzorów przemysłowych; - znaków towarowych; - oznaczeń geograficznych; - topografii układów

przysługuje prawo do: - uzyskania patentu, a także prawa ochronnego oraz prawa z rejestracji; - uzyskania wynagrodzenia; - wskazania tego podmiotu jako twórcy zarówno w opisach, rejestrach, jak i pozostałych, innych dokumentach oraz publikacjach.

O ile prawo do otrzymania patentu, prawa ochronnego oraz prawa z rejestracji nie wymaga wyjaśnień szczegółowych odnoszących się do ich istoty, o tyle wynagrodzenie twórcy z tytułu przygotowania projektu racjonalizatorskiego, który został zaakceptowany przez przedsiębiorcę do wykorzystania jest określane w regulaminie racjonalizacji.

Polecamy: Opłaty środowiskowe 2012 - ewidencja

Datą, z którą wiążę się w tym wypadku ten akt jest dzień zgłoszenia projektu, chyba że późniejszy regulamin jest bardziej korzystny dla twórcy. Analogiczne rozwiązania stosuje się do współtwórców.

Twórcy projektów wynalazczych mogą przy tym liczyć na pomoc ze strony przedstawicieli organizacji społecznych, zajmujących się sprawami z zakresu popierania własności przemysłowej, mogą zgodnie ze swoimi statutami udzielać. Organizacje te mogą w określonych sytuacjach występować w ich interesie przed sądami i Urzędem Patentowym.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Uprawnienia twórcy według prawa własności przemysłowej
Uprawnienia twórcy według prawa własności przemysłowej

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sienkiewicz, Jaroszewski, Zamroch – Radcowie Prawni Spółka Partnerska

Kancelaria oferuje kompleksową obsługę prawną przedsiębiorców, jak również pomoc dla klientów indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK