| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz jak powinna wyglądać treść umowy faktoringu?

Czy wiesz jak powinna wyglądać treść umowy faktoringu?

Przedmiotem umowy faktoringu jest przelew wierzytelności. Dopuszczalne jest umieszczanie w niej określonych klauzul.

Umowa faktoringu to przede wszystkim nabycie przez faktora wierzytelności, które przysługują przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.

Umowa składa się z dwóch części. Pierwsza z nich zawiera ogólne postanowienia określane w praktyce jako tzw. warunki standardowe. Strony wskazują na jaki faktoring się decydują (właściwy lub niewłaściwy). Powinno zostać wyraźnie określone jaki podmiot ponosi odpowiedzialność w razie niewypłacalności dłużnika.

Druga część reguluje postanowienia szczegółowe. Mogą do nich należeć, a w praktyce najczęściej należą: 1. prawa i obowiązki faktora; 2. prawa i obowiązki przedsiębiorcy.

Polecamy: Jak faktoring w praktyce pomaga rozwiązywać problemy firm?

 W umowie tej zamieszczane mogą być również określone klauzule np. klauzula del credere, na której podstawie faktor wyraża zgodę na ponoszenie w odniesieniu do przedsiębiorcy odpowiedzialności za brak spełnienia ciążącego na dłużniku świadczenia.

Jest także klauzula wyłączności mająca na celu nabycie przez faktora wszystkich wierzytelności przedsiębiorcy oraz aby był on jedynym dla niego faktorem oraz klauzula eksportowa polegająca na tym, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą, będący jednocześnie eksporterem ograniczy własny eksport do wskazanych krajów lub będzie eksportował tylko wybrane towary albo usługi.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz jak powinna wyglądać treść umowy faktoringu?
Czy wiesz jak powinna wyglądać treść umowy faktoringu?

Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 ze stawkami amortyzacji i powiązaniem z KŚT 201079.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojewódka i Wspólnicy Sp. k. Kancelaria Prawa Pracy

Warszawska kancelaria specjalizująca się wyłącznie w pomocy pracodawcom w zakresie zbiorowego i indywidualnego prawa pracy oraz świadczeń pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »