| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz jak oglądają strony umowy forfaitingu?

Czy wiesz jak oglądają strony umowy forfaitingu?

Umowa forfaitingu polega na umożliwieniu zbywcy wierzytelności uzyskanie odpowiedniego kapitału w szybkim tempie w drodze zobowiązania się jednej strony do dostarczenia wierzytelności.

Podczas gdy druga strona zobowiązuje się zapłacić cenę uzgodnioną z góry. Stronami tej umowy są forfaiter występujący w roli nabywającego wierzytelności, czyli instytucja zajmująca się forfaitingiem oraz forfetysta, czyli zbywca wierzytelności, co do zasady będący eksporterem. W stosunku forfaitingu występuje także dłużnik, który dokonuje zapłaty wekslami, ale nie jest on stroną umowy.

Umowę forfaitingu strony powinny wykonać zgodnie z jej treścią, przy czym musza dołożyć należytej staranności z uwagi na fakt, iż jest ona realizowana przez profesjonalistów. O sposobie w jaki w umowa jest realizowana decydują prawa i obowiązki określone w umowie.

Polecamy: Faktoring a forfaiting

Przedmiotem umowy forfaitingu jest wierzytelność pieniężna. Co do zasady dotyczy jedynie indywidualnej, już powstałej wierzytelności, ale bywa również wykorzystywana przy wierzytelnościach długoterminowych. Przedmiot obejmuje nie tylko weksle lecz również inne wierzytelności handlowe.

Umowa forfaitingu co do zasady nie tworzy stosunku prawnego o charakterze ciągłym z uwagi na indywidualny charakter wierzytelności. Wyjątkiem od tej reguły będzie ratalne regulowanie zapłaty przez instytucję zajmującą się forfaitingiem.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz jak oglądają strony umowy forfaitingu?
Czy wiesz jak oglądają strony umowy forfaitingu?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK