| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?

Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?

Umowa faktoringu jest umową nienazwaną i nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego.

Możliwość jej zawarcia wynika z zasady swobody umów sformułowanej w art. 3531 Kodeksu cywilnego. Istotą faktoringu jest dokonanie nabycia przez faktora wierzytelności przysługujących prowadzącemu działalność gospodarczą z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi, w zamian za kwotę odpowiadającą wartości wierzytelności, pomniejszoną jednak o prowizję faktora.

Do stron umowy factoringu zalicza się:

Faktora – inaczej nabywcą wierzytelności, którym mogą być zarówno instytucje określane mianem bankowych jak również eksperckie spółki factoringowe, pozostali przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi z tego zakresu oraz osoby fizyczne. W praktyce największe znaczenie odgrywają instytucje bankowe.

Przedsiębiorcę – podmiot prowadzący działalność gospodarczą, ukierunkowaną na osiągnięcie zysku lub określany mianem zbywcy wierzytelności, ewentualnie klientem. Forma prawna prowadzenia działalności nie doznaje ograniczeń z punktu widzenia możliwości uczestnictwa w umowie factoringu. Może to być zarówno osoba fizyczna, jak również osoba prawna.

Polecamy: Kto może skorzystać z faktoringu

Nie jest stroną umowy factoringu dłużnik. Pojawia się on w stosunku do przedsiębiorcy jako np. odbiorca towaru lub kupujący. Dłużnika łączy z przedsiębiorcą stosunek zobowiązaniowy, a z chwilą zawarcia przez prowadzącego działalność umowy z faktorem, w stosunek ten wchodzi na jego miejsce faktor.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?
Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marzena Pilarz-Herzyk

www.mamaprawniczka.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK