| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?

Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?

Umowa faktoringu jest umową nienazwaną i nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego.

Możliwość jej zawarcia wynika z zasady swobody umów sformułowanej w art. 3531 Kodeksu cywilnego. Istotą faktoringu jest dokonanie nabycia przez faktora wierzytelności przysługujących prowadzącemu działalność gospodarczą z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi, w zamian za kwotę odpowiadającą wartości wierzytelności, pomniejszoną jednak o prowizję faktora.

Do stron umowy factoringu zalicza się:

Faktora – inaczej nabywcą wierzytelności, którym mogą być zarówno instytucje określane mianem bankowych jak również eksperckie spółki factoringowe, pozostali przedsiębiorcy, którzy świadczą usługi z tego zakresu oraz osoby fizyczne. W praktyce największe znaczenie odgrywają instytucje bankowe.

Przedsiębiorcę – podmiot prowadzący działalność gospodarczą, ukierunkowaną na osiągnięcie zysku lub określany mianem zbywcy wierzytelności, ewentualnie klientem. Forma prawna prowadzenia działalności nie doznaje ograniczeń z punktu widzenia możliwości uczestnictwa w umowie factoringu. Może to być zarówno osoba fizyczna, jak również osoba prawna.

Polecamy: Kto może skorzystać z faktoringu

Nie jest stroną umowy factoringu dłużnik. Pojawia się on w stosunku do przedsiębiorcy jako np. odbiorca towaru lub kupujący. Dłużnika łączy z przedsiębiorcą stosunek zobowiązaniowy, a z chwilą zawarcia przez prowadzącego działalność umowy z faktorem, w stosunek ten wchodzi na jego miejsce faktor.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?
Czy wiesz jak wyglądają strony umowy faktoringu?

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Zegarek

Ekspert ds. ochrony danych osobowych. Współwłaściciel Kancelarii Lex Artist. Odpowiada za zarządzanie całością przedsiębiorstwa oraz przeprowadzanie audytów i wspieranie Administratorów Bezpieczeństwa Informacji u Klientów Kluczowych. Swoimi wieloletnimi doświadczeniami i wiedzą praktyczną z przyjemnością dzieli się z uczestnikami licznych konferencji, szkoleń i kursów oraz czytelnikami publikacji i artykułów na blog-daneosobowe.pl.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK