| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Pierwszeństwo do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji

Pierwszeństwo do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji

Prawo własności przemysłowej wprowadza prawo pierwszeństwa w odniesieniu do uzyskania m.in. patentu. Przysługuje ono tylko w określonych przypadkach.

Prawo pierwszeństwa do uzyskania zarówno patentu, jak i prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje, według zasad określonych w umowach międzynarodowych, zgodnie z datą pierwszego zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w danym państwie.

Warunkiem jest, aby zostało ono dokonane prawidłowo oraz, aby dokonać zgłoszenia również w Urzędzie Patentowym w ciągu: - 12 miesięcy, gdy chodzi o zgłoszenia wynalazków i wzorów użytkowych; - 6 miesięcy, gdy chodzi o zgłoszenia zgłoszeń wzorów przemysłowych.

Natomiast pierwszeństwo do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji określa się na zasadach przewidzianych w umowach międzynarodowych, według daty wystawienia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w Polsce lub za granicą, a także na wystawie międzynarodowej, jeżeli zgłoszenie w Urzędzie Patentowym nastąpi w czasie 6 miesięcy od tej daty.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Prawo pierwszeństwa podlega dziedziczeniu i jest zbywalne. Należy jednak przy umowie przeniesienia zachować formę pisemną pod rygorem nieważności.

W sytuacji jednoczesnego zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego przez co najmniej dwie osoby korzystające z pierwszeństwa prawo do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje im obu.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwszeństwo do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji
Pierwszeństwo do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK