| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Pierwszeństwo do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji

Pierwszeństwo do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji

Prawo własności przemysłowej wprowadza prawo pierwszeństwa w odniesieniu do uzyskania m.in. patentu. Przysługuje ono tylko w określonych przypadkach.

Prawo pierwszeństwa do uzyskania zarówno patentu, jak i prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje, według zasad określonych w umowach międzynarodowych, zgodnie z datą pierwszego zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w danym państwie.

Warunkiem jest, aby zostało ono dokonane prawidłowo oraz, aby dokonać zgłoszenia również w Urzędzie Patentowym w ciągu: - 12 miesięcy, gdy chodzi o zgłoszenia wynalazków i wzorów użytkowych; - 6 miesięcy, gdy chodzi o zgłoszenia zgłoszeń wzorów przemysłowych.

Natomiast pierwszeństwo do uzyskania patentu, prawa ochronnego albo prawa z rejestracji określa się na zasadach przewidzianych w umowach międzynarodowych, według daty wystawienia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego w Polsce lub za granicą, a także na wystawie międzynarodowej, jeżeli zgłoszenie w Urzędzie Patentowym nastąpi w czasie 6 miesięcy od tej daty.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Prawo pierwszeństwa podlega dziedziczeniu i jest zbywalne. Należy jednak przy umowie przeniesienia zachować formę pisemną pod rygorem nieważności.

W sytuacji jednoczesnego zgłoszenia wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego przez co najmniej dwie osoby korzystające z pierwszeństwa prawo do uzyskania patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji przysługuje im obu.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Pierwszeństwo do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji
Pierwszeństwo do patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji

Polish your HR English 2 Angielski (nie) tylko dla HR –owca49.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Hipoteczny Familia S.A.

Fundusz Hipoteczny Familia S.A. działa w Polsce od lipca 2010 roku. Oferuje usługę odwróconej hipoteki w formie renty dożywotniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK