| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Leasing zwrotny

Leasing zwrotny

Wyróżniane jest kilka rodzajów leasingu. Leasing zwrotny daje możliwość pozyskania środków pieniężnych w sytuacji dostępności środków trwałych.

Umowa leasingu jest jedną z umów cywilnoprawnych należących do kategorii umów handlowych, czyli takich, w których co najmniej jedna ze stron jest przedsiębiorcą. Wyróżnia się następujące rodzaje leasingu: - leasing operacyjny - leasing finansowy - leasing zwrotny

Umowa leasingu zwrotnego jest zawierana na ogólnych zasadach przewidzianych przez prawo cywilne. Znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy przedsiębiorstwo wyposażone w środki trwałe potrzebuje środków pieniężnych. Właściwym będzie w tym przypadku zarówno tryb przetargu i aukcji, jak także negocjacji oraz oferty i jej przyjęcia. Umowa powinna być zawarta w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Polecamy: Czy leasing konsumencki jest korzystniejszy od kredytu?

Ogólnie rzecz ujmując przedmiotem umowy leasingu nie mogą być prawa, a jedynie rzeczy. Odnosi się to do nieruchomości jak i ruchomości, które są oznaczone co do gatunku, jak również co do tożsamości. Przedmiot leasingu zwrotnego jest specyficzny ponieważ są to środki pieniężne pochodzące od finansującego.

Korzystający dzięki zastosowaniu tej instytucji prawnej uzyskuje określoną gotówkę, przy czym jest ona poddana określonym zasadom spłaty, analogicznym do odnoszących się do leasingowanej rzeczy takiej jak np. samochód dostawczy.

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Jan Majczyk

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK