| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Czy wiesz jak wyglądają klauzule w umowie factoringu?

Czy wiesz jak wyglądają klauzule w umowie factoringu?

Umowa factoringu jest umową nienazwana i nie jest regulowana przez szczególne przepisy Kodeksu cywilnego. Dopuszczalne jest umieszczanie w niej określonych klauzul.

Umowa faktoringu polega na dokonaniu nabycia przez faktora wierzytelności przysługujących prowadzącemu działalność gospodarczą z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.

W umowie tej zamieszcza się następujące klauzule:

klauzula del credere – na jej podstawie faktor wyraża zgodę na ponoszenie w odniesieniu do przedsiębiorcy odpowiedzialności za brak spełnienia ciążącego na dłużniku świadczenia. W przypadku, gdy dłużnik tego rzeczywiście nie uczyni, wówczas faktor pokrywa zobowiązania we własnym zakresie. Odpowiedzialność dotyczy kwoty odpowiadającej wierzytelności, ale pomniejszonej o prowizje faktora.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

klauzula wyłączności – ma na celu nabycie przez faktora wszystkich wierzytelności przedsiębiorcy oraz aby był on jedynym dla niego faktorem.

klauzula eksportowa – polega ona na tym, że podmiot prowadzący działalność gospodarczą, będący jednocześnie eksporterem ograniczy własny eksport do wskazanych krajów lub będzie eksportował tylko wybrane towary albo usługi. Podyktowane jest to względami ułatwiającymi faktorowi ewentualną egzekucję nabytych przez niego wierzytelności.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Czy wiesz jak wyglądają klauzule w umowie factoringu?
Czy wiesz jak wyglądają klauzule w umowie factoringu?

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK