| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?

Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?

Prawo własności przemysłowej wyraźnie wskazuje przypadki działań, które nie powodują naruszenia patentu.

Ustawa wyróżnia następujące przypadki: korzystanie z takiego wynalazku, który dotyczy środków komunikacji, a także ich części lub urządzeń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tymczasowo; korzystanie z wynalazku w związku z celami państwowymi, ale jedynie w niezbędnym wymiarze i bez przyznanego prawa wyłączności; stosowanie wynalazku w przypadku badań i doświadczeń, z zamiarem dokonania jego oceny, nauczania oraz analizy; korzystanie z wynalazku w zakresie wymaganym dla dokonania czynności niezbędnych do zarejestrowania lub uzyskania zezwolenia, które stanowią przesłankę dopuszczenia do obrotu; wykonanie na podstawie indywidualnej recepty leku w aptece.

Polecamy: Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

W przypadku podejmowania decyzji o korzystaniu z wynalazku w celach państwowych podmiotem do tego właściwym jest właściwy minister lub wojewoda. Podmiot ten ma obowiązek niezwłocznie po podjęciu decyzji zawiadomić o tym uprawnionego. W jej treści zamieszcza się m.in. zakres korzystania z wynalazku. Na taką decyzję służy skarga skierowana do sądu administracyjnego.

W przypadku wykorzystywania wynalazku określonej osoby w celach państwowych, służy jej wynagrodzenie z budżetu państwa. Jego wysokość odpowiadać powinna wartości licencji.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?
Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK