| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?

Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?

Prawo własności przemysłowej wyraźnie wskazuje przypadki działań, które nie powodują naruszenia patentu.

Ustawa wyróżnia następujące przypadki: korzystanie z takiego wynalazku, który dotyczy środków komunikacji, a także ich części lub urządzeń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tymczasowo; korzystanie z wynalazku w związku z celami państwowymi, ale jedynie w niezbędnym wymiarze i bez przyznanego prawa wyłączności; stosowanie wynalazku w przypadku badań i doświadczeń, z zamiarem dokonania jego oceny, nauczania oraz analizy; korzystanie z wynalazku w zakresie wymaganym dla dokonania czynności niezbędnych do zarejestrowania lub uzyskania zezwolenia, które stanowią przesłankę dopuszczenia do obrotu; wykonanie na podstawie indywidualnej recepty leku w aptece.

Polecamy: Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

W przypadku podejmowania decyzji o korzystaniu z wynalazku w celach państwowych podmiotem do tego właściwym jest właściwy minister lub wojewoda. Podmiot ten ma obowiązek niezwłocznie po podjęciu decyzji zawiadomić o tym uprawnionego. W jej treści zamieszcza się m.in. zakres korzystania z wynalazku. Na taką decyzję służy skarga skierowana do sądu administracyjnego.

W przypadku wykorzystywania wynalazku określonej osoby w celach państwowych, służy jej wynagrodzenie z budżetu państwa. Jego wysokość odpowiadać powinna wartości licencji.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK