| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?

Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?

Prawo własności przemysłowej wyraźnie wskazuje przypadki działań, które nie powodują naruszenia patentu.

Ustawa wyróżnia następujące przypadki: korzystanie z takiego wynalazku, który dotyczy środków komunikacji, a także ich części lub urządzeń na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tymczasowo; korzystanie z wynalazku w związku z celami państwowymi, ale jedynie w niezbędnym wymiarze i bez przyznanego prawa wyłączności; stosowanie wynalazku w przypadku badań i doświadczeń, z zamiarem dokonania jego oceny, nauczania oraz analizy; korzystanie z wynalazku w zakresie wymaganym dla dokonania czynności niezbędnych do zarejestrowania lub uzyskania zezwolenia, które stanowią przesłankę dopuszczenia do obrotu; wykonanie na podstawie indywidualnej recepty leku w aptece.

Polecamy: Składki ZUS – obowiązkowe, ale preferencyjne

W przypadku podejmowania decyzji o korzystaniu z wynalazku w celach państwowych podmiotem do tego właściwym jest właściwy minister lub wojewoda. Podmiot ten ma obowiązek niezwłocznie po podjęciu decyzji zawiadomić o tym uprawnionego. W jej treści zamieszcza się m.in. zakres korzystania z wynalazku. Na taką decyzję służy skarga skierowana do sądu administracyjnego.

W przypadku wykorzystywania wynalazku określonej osoby w celach państwowych, służy jej wynagrodzenie z budżetu państwa. Jego wysokość odpowiadać powinna wartości licencji.

reklama

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?
Kiedy przedsiębiorca nie naruszy patentu?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych 2017 Komentarz54.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »