| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Istnienie autorytetu formą wpływania na decyzje w przedsiębiorstwie

Istnienie autorytetu formą wpływania na decyzje w przedsiębiorstwie

Komunikowanie w miejscu pracy wiąże się z oddziaływaniem na siebie jednostek. Wzajemne oddziaływanie doprowadza do stworzenia sytuacji, w której jednostka może być wykorzystywana przez inną.

Istotnym jest, by znać reguły stosowane w takich sytuacjach po to, by móc sobie z nimi radzić lub świadomie z nich korzystać. Wiedza dotycząca możliwych stosowanych technik manipulacyjnych pozwala na efektywne prowadzenie i zarządzenie firmą na zewnątrz, jak i w stosunkach wewnętrznych.

Za R. Cialdini podaje się sześć metod oddziaływania na innych: 1. Reguła wzajemności; 2. Reguła zaangażowania i konsekwencji; 3. Społeczny dowód słuszności; 4. Zasada lubienia i sympatii; 5. Istnienie autorytetu; 6. Reguła niedostępności.

Polecamy: Odpowiedzialność z tytułu chorób zawodowych

Szczególnie istotny jest autorytet podczas budowania relacji wewnętrznych w firmie. Autorytet to osoba stawiana za wzór do naśladowania, przykład. Jeśli ktoś jest dla kogoś autorytetem to znaczy, że może wpływać na jego zachowanie, gdyż widzi w nim kogoś godnego zaufania. Osoba będąca autorytetem przewodzi grupie pod względem mentalnym, ma więc duży wpływ na funkcjonowanie organizacji.

Funkcjonowanie autorytetu stosuje się również podczas kampanii reklamowych, gdzie znane osoby, lub specjaliści (np. lekarz w reklamie produktów spożywczych, weterynarz promujący najlepsze pożywienie dla zwierząt) wypowiadają się na temat jakości produktu lub usługi.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Istnienie autorytetu formą wpływania na decyzje w przedsiębiorstwie
Istnienie autorytetu formą wpływania na decyzje w przedsiębiorstwie

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Duże Odszkodowania

Kancelaria odszkodowawcza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK