| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Faktoring pełny

Faktoring pełny

W obrocie handlowym występują zróżnicowane postacie faktoringu. Umowa powinna wskazywać na jaki jego rodzaj decydują się strony.

Umowa faktoringu to przede wszystkim nabycie przez faktora wierzytelności, które przysługują przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.

Faktoring pełny jest określany inaczej factoringiem niezawierającym regresu. Polega on na tym, że jednocześnie z dokonywaną cesją wierzytelności przechodzi na faktora ryzyko dotyczące niewypłacalności samego dłużnika.

W sytuacji, w której dłużnik nie jest w stanie wypełnić wynikającego z zobowiązania świadczenia, faktorowi nie przysługuje prawo regresu w stosunku do przedsiębiorcy dokonującego na jego rzecz zbycia wierzytelności.

Polecamy: Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Jest to korzystna forma faktoringu dla podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, czyli przedsiębiorcy, który dokonał zbycia wierzytelności na faktora. Bezpośrednio po dokonaniu transakcji handlowej z dłużnikiem, której przedmiotem jest sprzedaż towaru (usługi), przedsiębiorca uzyskuje należność od faktora, ale nie obciąża go ryzyko związane z wypłacalnością dłużnika.

Faktor w tej sytuacji będzie zainteresowany przede wszystkim osobą zobowiązanego do zapłaty świadczenia. Faktoring pełny w związku ze swoją korzystną dla przedsiębiorcy formą, wiąże się często w praktyce, ze zwiększonymi wymaganiami formalnymi celem rozpoczęcia współpracy.

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Faktoring pełny
Faktoring pełny

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Cyrankiewicz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK