| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Faktoring niepełny

Faktoring niepełny

W obrocie handlowym występują zróżnicowane formy faktoringu. Umowa powinna wskazywać na jaki jego rodzaj decydują się strony.

Umowa faktoringu to przede wszystkim nabycie przez faktora wierzytelności, które przysługują przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.

Faktoring niepełny jest nazywany w obrocie handlowym również faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym. Polega on na sytuacji, w której dokonanie cesji wierzytelności jednocześnie nie powoduje objęcia ryzyka niewypłacalności podmiotu będącego dłużnika wobec faktora.

Polecamy: Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Charakterystyka faktoringu niepełnego może doprowadzić do wniosku, iż jest to swoistego rodzaju pożyczka, od faktora przez przedsiębiorcę, środków finansowych, z uwagi na fakt, że w sytuacji niewypłacalności dłużnika, to faktorant zobowiązany jest do pokrycia długu na rzecz drugiej strony umowy, powodując tym samym zwrot środków pieniężnych.

Prowadzący działalność gospodarczą podmiot, który zawarł umowę musi pamiętać o tym, że sytuacji braku spełnienia świadczenia przez dłużnika i przejściu na przedsiębiorcę, zgodnie z zawartą umową faktoringu niepełnego, odpowiedzialności za spłatę zobowiązania na rzecz faktora, dotyczą go również koszty związane z ewentualna zwłoką w płatności.

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Faktoring niepełny
Faktoring niepełny

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stanisław Trzeciak

Radca prawny (prawo Białorusi), aplikant radcowski OIRP Lublin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK