| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Faktoring niepełny

Faktoring niepełny

W obrocie handlowym występują zróżnicowane formy faktoringu. Umowa powinna wskazywać na jaki jego rodzaj decydują się strony.

Umowa faktoringu to przede wszystkim nabycie przez faktora wierzytelności, które przysługują przedsiębiorcy z tytułu sprzedaży, dostawy lub usługi w zamian za kwotę wartości wierzytelności pomniejszoną o prowizję faktora.

Faktoring niepełny jest nazywany w obrocie handlowym również faktoringiem z prawem regresu lub faktoringiem regresowym. Polega on na sytuacji, w której dokonanie cesji wierzytelności jednocześnie nie powoduje objęcia ryzyka niewypłacalności podmiotu będącego dłużnika wobec faktora.

Polecamy: Jakie klauzule można stosować w umowie faktoringu?

Charakterystyka faktoringu niepełnego może doprowadzić do wniosku, iż jest to swoistego rodzaju pożyczka, od faktora przez przedsiębiorcę, środków finansowych, z uwagi na fakt, że w sytuacji niewypłacalności dłużnika, to faktorant zobowiązany jest do pokrycia długu na rzecz drugiej strony umowy, powodując tym samym zwrot środków pieniężnych.

Prowadzący działalność gospodarczą podmiot, który zawarł umowę musi pamiętać o tym, że sytuacji braku spełnienia świadczenia przez dłużnika i przejściu na przedsiębiorcę, zgodnie z zawartą umową faktoringu niepełnego, odpowiedzialności za spłatę zobowiązania na rzecz faktora, dotyczą go również koszty związane z ewentualna zwłoką w płatności.

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK