| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Decyzje w przedmiocie wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych

Decyzje w przedmiocie wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych

Decyzja dotycząca udzielenia patentu na wynalazek oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy oraz o udzieleniu prawa z rejestracji wzoru przemysłowego poprzedzone są czynnościami podejmowanymi przez Urząd Patentowy.

W sytuacji, gdy chodzi o decyzję dotyczącą udzielenia patentu na wynalazek oraz prawa ochronnego na wzór użytkowy, to następuje ona po zakończeniu przez UP procesu sprawdzania wypełnienie przesłanek uzyskania patentu lub prawa ochronnego.

Inaczej uregulowane są zasady dotyczące decyzji w przedmiocie udzielania prawa z rejestracji wzoru przemysłowego. Wydawane są one po zweryfikowaniu w UP prawidłowości zgłoszenia wzoru.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Podmiotem, któremu przysługują wskazane wyżej prawa przysługują co do zasady twórcy. Natomiast w odniesieniu do współtwórców prawo własności przemysłowej wprowadza regułę wspólności. Jednakże prawa te mogą przysługiwać także pracodawcy (zamawiającemu) lub przedsiębiorcy. Pierwszemu z tych podmiotów w przypadku wynalazku, wzoru użytkowego albo wzoru przemysłowego stworzonego na skutek wykonywania obowiązków wynikających ze stosunku pracy albo z innej umowy.

Wyjątkiem jest sytuacja, w której strony w umowie wskażą inne rozwiązanie. Przedsiębiorca z kolei może uzyskać omawiane uprawnienia na skutek wykonywania przez twórcę zawartej z nim umowy.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Decyzje w przedmiocie wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych
Decyzje w przedmiocie wynalazków, wzorów użytkowych i przemysłowych

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201825.80 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK