| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Bezpłatność i forma darowizny

Bezpłatność i forma darowizny

Darowizna stanowi umową nazwaną uregulowaną w przepisach Kodeksu cywilnego. Ma ona na celu nieodpłatne przysporzenie obdarowanego z jednoczesnym uszczupleniem majątku darczyńcy.

Stronami umowy darowizny są darczyńca, który zobowiązuje się do dokonania przysporzenia oraz obdarowany, na rzecz którego jest ono dokonywane. W przypadku tej umowy po każdej ze stron możemy mieć do czynienia z co najmniej jedną osobą, co wskazuje na możliwość wystąpienia wielopodmiotowości.

Darowiznę cechuje brak odpłatności świadczenia. Darczyńca zobowiązuje się do dokonania przysporzenia kosztem swojego majątku i bez oczekiwań względem obdarowanego na świadczenie z jego strony. Jeżeli zobowiązanie posiada cechę wzajemności, to wtedy nie można mówić o darowiźnie.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Dla oświadczenia w przedmiocie dokonania darowizny wymagana jest forma aktu notarialnego. Forma zastrzeżona jest pod rygorem nieważności. Zdecydowanie wysokie wymogi dotyczące formy podyktowane są chęcią uzyskania przez ustawodawcę pełnego przekonania po stronie podmiotu dokonującego darowizny co do swojej decyzji, a także brakiem dokonywania licznych zmian w dyspozycji przysporzeniem. W sytuacjach określonych w przepisach prawa wymóg zachowania formy aktu notarialnego może dotyczyć obu stron np. przy darowiźnie nieruchomości. Ważność samej darowizny jest uzależniona od dokonania świadczenia

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Bezpłatność i forma darowizny
Bezpłatność i forma darowizny

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

SLOWLAJF - Fundacja Przeciw Wypaleniu Zawodowemu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK