| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Porady internautów > Przedsiębiorca a licencja przymusowa

Przedsiębiorca a licencja przymusowa

Licencja przymusowa jest zezwoleniem na korzystanie już opatentowanego wynalazku innej osobie. Udziela jej Urząd patentowy.

Licencje przymusową UP może przyznać, gdy jest to niezbędne do uniknięcia lub usunięcia stanu, w którym bezpieczeństwo Państwa jest zagrożone. Dotyczy to m.in. obronności, porządku publicznego, ale również ochrony życia, zdrowia środowiska. Dodatkowo uprawnienie to może znaleźć zastosowanie w przypadku nadużywania patentu oraz stwierdzenia, iż uprawniony z patentu wcześniejszego powoduje swym działaniem brak możliwości zaspokojenia potrzeb rynku krajowego przez stosowanie patentu zależnego.

Licencja przymusowa ma charakter niewyłączny, podmiot korzystający z wynalazku na jej podstawie ma obowiązek zapłaty uprawnionemu opłatę, która określana jest jako należność licencyjna. Jej wysokość określa Urząd Patentowy, tak jak również wskazuje on czas trwania owej licencji oraz szczegółowy termin zapłaty. Decyzja w tym przedmiocie może zostać zmieniona przez organ po upływie dwóch lat od daty jej wydania, ale tylko w wyjątkowych przypadkach.

Polecamy: Ustawa deregulacyjna bis – zmiany ważne dla przedsiębiorców

Z punktu widzenia przedsiębiorcy istotne jest, iż licencję przymusową może przenieść tylko razem z przedsiębiorstwem lub jego częścią gdzie jest ona wykonywana.

Licencja przymusowa podlega wpisowi do rejestru patentowego na wniosek zainteresowanego.

Polecamy artykuły

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Przedsiębiorca a licencja przymusowa
Przedsiębiorca a licencja przymusowa

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mariusz Zając

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK