| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy straty spowodowane kradzieżą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Czy straty spowodowane kradzieżą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?

Prowadzę działalność gospodarczą. Ostatnio odkryłem, że mój pracownik przywłaszczył sobie towary za 20 tys. zł i gotówkę w kwocie 5 tys. zł. Oczywiście wyrzuciłem go z pracy i wszcząłem sprawę karną i cywilną o zwrot przywłaszczonego mienia. Jednak ten były pracownik wyjechał za granicę i obawiam się, że nic nie odzyskam. Czy stratę spowodowaną tą kradzieżą mogę wpisać w koszty działalności?

TAK

Możliwość zaliczenia poniesionej straty w środkach obrotowych do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowana jest jednak od spełnienia następujących warunków:

- strata musi być związana z całokształtem prowadzonej działalności,

- jej powstanie musi być spowodowane działaniem niezawinionym przez podatnika,

- musi być właściwie udokumentowana,

- podatnik winien podjąć właściwe działania zabezpieczające przed powstaniem tejże straty.

Zobacz: Kiedy przedsiębiorca będzie zwolniony z VAT?

W sytuacji gdy strata w środkach pieniężnych lub towarach spowodowana jest przywłaszczeniem (kradzieżą) dokonaną przez pracownika, pracodawca ma możliwość dochodzenia naprawienia wyrządzonej szkody na drodze cywilnej. W przypadku rezygnacji z tej możliwości nie przysługuje mu prawo zaliczenia poniesionej straty do kosztów uzyskania przychodów.

Ewentualna kontrola urzędu skarbowego będzie weryfikować, czy dochował Pan tzw. „należytej staranności” w nadzorze nad nieuczciwym pracownikiem. Jeżeli potrafi Pan to wykazać, to może Pan zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej stratę powstałą w wyniku kradzieży towarów przez pracownika.

Generalną zasadą jest w takich przypadkach konieczność wykazania, że przedsiębiorca podjął racjonalnie uzasadnione działania w celu zapobieżenia stratom wynikającym z kradzieży (np. należyty nadzór, ochrona mienia, stosowne procedury kontrolne etc.)

Jednak zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów podlegać może jedynie ta część poniesionej straty (utraconej gotówki oraz wartości utraconych towarów), której nie uda się Panu odzyskać w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego.

Zobacz: Czy korekta zawsze naprawi błąd w deklaracji podatkowej?

Paweł Huczko

Czytaj także

Ekspert:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Generalną zasadą jest w takich przypadkach konieczność wykazania, że przedsiębiorca podjął racjonalnie uzasadnione działania w celu zapobieżenia stratom wynikającym z kradzieży.
Generalną zasadą jest w takich przypadkach konieczność wykazania, że przedsiębiorca podjął racjonalnie uzasadnione działania w celu zapobieżenia stratom wynikającym z kradzieży.

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Baszczyński

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK