REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy jest potrzebne potwierdzenie odbioru faktury korygującej?

Waldemar Żuchowski
Doradca podatkowy
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo rozliczenia korekty, gdy dostanie potwierdzenie jej odbioru przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej.
Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo rozliczenia korekty, gdy dostanie potwierdzenie jej odbioru przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jestem przedsiębiorcą i podatnikiem VAT. Słyszałem, że w związku z ostatnimi zmianami w VAT, pojawiły się nowe podobno korzystniejsze dla przedsiębiorców rozwiązania dotyczące potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Jako zainteresowany, chciałbym zapytać na czym te zmiany polegają?

Jedną z przyczyn ostatniej nowelizacji ustawy o VAT było m.in konieczność dostosowania jej do przepisów dyrektyw oraz orzecznictwa ETS, co w dużej części się udało.

Jednak w nowelizacji pozostały przepisy, które są nadal niezgodne z dyrektywą, czego doskonałym przykładem jest konieczność potwierdzenia odbioru faktury korygującej. Zwłaszcza chodzi tu o sytuację, kiedy podatnik udziela rabatu swojemu kontrahentowi.

Musi on więc wystawić fakturę korygującą i przesłać ją kontrahentowi. Dotyczy to również sytuacji stwierdzenia pomyłki w kwocie podatku na fakturze i wystawienia korekty faktury do faktury, w której wykazano kwotę podatku wyższą niż należna.

Zgodnie z nowelizacją, aby podatnik mógł odliczyć VAT z takiej faktury, będzie musiał posiadać potwierdzenie odbioru faktury korygującej przez kontrahenta. Dotychczas taki wymóg określało rozporządzenie. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że przepisy dotyczące elementów konstrukcyjnych podatku (w tym odliczenia VAT) muszą być umieszczone w ustawie.

REKLAMA

Zobacz: Skąd wziąć kasę fiskalną?

REKLAMA

Bez wątpienia przeniesienie dotychczas kwestionowanych przepisów z rozporządzenia do ustawy z minimalną ich modyfikacją, należy uznać za sprzeczne z podstawowymi zasadami VAT wyrażonymi w orzeczeniu ETS w sprawie C-317/94 Elida Gibbs.

Również polskie sądy administracyjne na ten aspekt niejednokrotnie zwracały uwagę. Z orzeczeń wynika, że brak potwierdzenia odbioru faktury korygującej nie może być podstawą odmowy obniżenia VAT (np. wyrok WSA w Warszawie z 5 lutego 2007 r., sygn. akt SA/WA 2297/06, niepublikowany).

Obowiązujące regulacje nakazujące posiadanie potwierdzenia odbioru korekty faktury mogą doprowadzać do sytuacji, w których podatnicy wobec niezawinionego przez nich braku potwierdzeń nie będą mieli prawa do obniżenia kwoty podatku należnego, czyli ustalenia podstawy opodatkowania na poziomie kwoty efektywnie otrzymanego wynagrodzenia. Wynika z tego, że tego rodzaju niezgodność narusza zasadę neutralności VAT, a w konsekwencji nakładanie na podatników nadmiernych obciążeń formalnych związanych z obniżaniem obrotu jest sprzeczne z wielokrotnie potwierdzaną przez ETS zasadą współmierności.

Wygląda jednak na to, że przepis po przeniesieniu z rozporządzenia do ustawy zmienił się na niekorzyść podatników. A to dlatego, że podatnik w rozumieniu nowych przepisów ustawy VAT będzie musiał ujmować korektę w deklaracji za miesiąc wystawienia faktury, a nie w bieżącej deklaracji tak jak było to zapisane do tej pory w rozporządzeniu.

Zgodnie z nowymi przepisami ustawy o VAT podatnik ma prawo rozliczenia korekty, gdy dostanie potwierdzenie jej odbioru przed upływem terminu złożenia deklaracji podatkowej, czyli przed 25. dniem następnego miesiąca, jeśli oczywiście rozlicza się miesięcznie, a nie kwartalnie. Jeżeli więc przedsiębiorca korektę faktury wyśle do nabywcy 25 marca, a ten ją otrzyma 30 marca, a przedsiębiorca dostanie potwierdzenie jej odbioru 24 kwietnia, to będzie mógł rozliczyć ją w deklaracji za marzec. Jeśli natomiast potwierdzenie przedsiębiorca otrzymał po 25 kwietnia albo złoży deklarację za marzec 23 kwietnia, a potwierdzenie przyjdzie 24 kwietnia, to w jednym i w drugim wypadku podatnik będzie musiał skorygować deklarację za kwiecień. Mając na uwadze powyższe wygląda na to, że przepisy w tym zakresie nie są wcale łatwiejsze w stosowaniu dla podatników.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz serwis: Podatki

Waldemar Żuchowski

ekspert podatkowy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA