| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie są skutki podatkowe zbycia udziału w spółce komandytowej?

Jakie są skutki podatkowe zbycia udziału w spółce komandytowej?

Chciałbym przenieść ogół swoich praw i obowiązków, jako wspólnika spółki komandytowej, na inną osobę. Jakie wywoła to skutki w podatku dochodowym? Czy będzie to oznaczało likwidację działalności gospodarczej, jeżeli poza uczestnictwem w spółce nie prowadzę innej działalności?

TAK. Zbycie ogółu praw i obowiązków wspólnika spółki osobowej prawa handlowego w Pana przypadku oznacza likwidację prowadzonej działalności

Odpłatne zbycie ogółu praw i obowiązków w spółce komandytowej, w sytuacji gdy podatnik nie będzie kontynuował działalności, ani w ramach innej spółki osobowej ani samodzielnie, wiąże się z całkowitym wygaśnięciem u niego źródła przychodów z tego tytułu.

Dlatego też dla celów podatku dochodowego zdarzenie takie uznaje się za likwidację działalności gospodarczej przez tego podatnika.

W takim przypadku podatnik, zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy o PIT musi zawiadomić o fakcie likwidacji działalności gospodarczej naczelnika urzędu skarbowego, właściwego ze względu na miejsce swojego zamieszkania. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w tym zawiadomieniu.

Zobacz: Koszty użytkowania własnego mieszkania jako koszty prowadzenia działalności gospodarczej - porada

Dochód z likwidacji działalności ustalany jest w sposób określony w art. 24 ust. 3 ustawy o PIT. Ustalić zatem należy wartość (wg cen zakupu) pozostałych na dzień likwidacji i zaliczonych do kosztów podatkowych:

- towarów handlowych,

- materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych,

- półwyrobów,

- wyrobów gotowych,

- braków i odpadków oraz

- rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, niebędących środkami trwałymi .

Do tak ustalonej wartości trzeba zastosować taki wskaźnik procentowy, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności. Jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – trzeba zastosować wskaźnik procentowy, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja.

Od tak ustalonego dochodu trzeba zapłacić 10% zryczałtowany podatek dochodowy (art. 44 ust. 4 ustawy o PIT

Podatek jest płatny w terminie płatności zaliczki za ostatni miesiąc prowadzenia działalności, a w przypadku podatników, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek – w terminie płatności zaliczki za ostatni kwartał prowadzenia działalności.

Zobacz: Czy przedsiębiorca może odprowadzać składki od podatku dochodowego kwartalnie?

Jest kilka wyjątków od opisywanej zasady. Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli

- w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,

- nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,

- osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,

- nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Podstawa prawna

Ustawaz 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.

Paweł Huczko

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Europejskie Centrum Konsumenckie

Pomoc prawna dla konsumentów w UE

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK