| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Tylko do 20 stycznia przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania

Tylko do 20 stycznia przedsiębiorcy mogą zmienić formę opodatkowania

Najpóźniej we wtorek 20 stycznia 2009 r. powinni złożyć pisemne wnioski do swoich urzędów skarbowych prowadzący działalność gospodarczą, którzy chcieliby wybrać kartę podatkową, ryczałt ewidencjonowany albo podatek liniowy.

Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) od dochodu z działalności gospodarczej może być płacony:

  • według skali podatkowej - w zależności od wysokości dochodu jest on objęty stawką 18 lub 32 proc. (są to tzw. zasady ogólne),
  • według 19% jednolitej stawki - bez względu na wysokość dochodu (tzw. podatek liniowy),
  • w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych,
  • w formie karty podatkowej.

Ryczałt ewidencjonowany

Jeżeli prowadziłeś w zeszłym roku działalność gospodarczą opodatkowaną inaczej niż ryczałtem, a chciałbyś wybrać ryczałt musisz zdążyć do 20 stycznia 2009 r. złożyć do urzędu skarbowego pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zobacz: Sankcje za nieujawnienie dochodów – porada

Jeżeli byłeś w 2008 roku opodatkowany ryczałtem możesz zrezygnować z tej formy również do 20 stycznia, składając zawiadomienie w formie pisemnej do właściwego naczelnika urzędu skarbowego o rezygnacji z tego sposobu opodatkowania. Jeżeli tylko zrezygnujesz z ryczałtu i nie złożysz żadnego oświadczenia o wyborze karty podatkowej, czy podatku liniowego będzie to równoważne z wyborem tzw. zasad ogólnych (skala podatkowa).

Jeżeli płaciłeś w 2008 r. ryczałt i chciałbyś nadal rozliczać się w tej formie – nie musisz składać żadnych oświadczeń i tak w 2009 r. pozostaniesz „ryczałtowcem”.

Zgodnie bowiem z art. 9 ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (…) jeżeli do dnia 20 stycznia roku podatkowego podatnik nie zgłosił likwidacji działalności gospodarczej lub nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania, uważa się, że nadal prowadzi działalność opodatkowaną w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Natomiast jeżeli płaciłeś w 2008 r. ryczałt co miesiąc, a chciałbyś płacić raz na kwartał musisz zdążyć do 20 stycznia 2009 r. ze złożeniem do urzędu skarbowego zawiadomienia o wyborze opłacania ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych co kwartał.

Jeśli natomiast działalność rozpoczynasz w trakcie roku podatkowego, to oświadczenie o wyborze ryczałtu musi zostać złożone do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Karta podatkowa

Podobnie jak w przypadku ryczałtu wniosek o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, podatnik składa nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a jeżeli podatnik rozpoczyna działalność w trakcie roku podatkowego – przed rozpoczęciem działalności. Wniosek składa się na formularzu PIT-16

Polecamy artykuły

Ekspert:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jeżeli płaciłeś w 2008 r. ryczałt i chciałbyś nadal rozliczać się w tej formie – nie musisz składać żadnych oświadczeń i tak w 2009 r. pozostaniesz „ryczałtowcem”.
Jeżeli płaciłeś w 2008 r. ryczałt i chciałbyś nadal rozliczać się w tej formie – nie musisz składać żadnych oświadczeń i tak w 2009 r. pozostaniesz „ryczałtowcem”.

Przewodnik po zmianach przepisów 2017/201849.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Rzecznik Ubezpieczonych

Rzecznik Ubezpieczonych reprezentuje interesy osób ubezpieczających, ubezpieczonych, uposażonych lub uprawnionych z umów ubezpieczenia, członków funduszy emerytalnych, uczestników pracowniczych programów emerytalnych, osób otrzymujących emeryturę kapitałową lub osób przez nie uposażonych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK