| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy przekraczające 3 500 zł wydatki na adaptacje budynku czy lokalu mogą być zaliczone bezpośrednio w koszty?

Kiedy przekraczające 3 500 zł wydatki na adaptacje budynku czy lokalu mogą być zaliczone bezpośrednio w koszty?

Mieszkam w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Chciałem prawie całą część parteru przeznaczyć na działalność gospodarczą. Na jego adaptacje dla tej działalności będę musiał wydatkować około 160;000 zł. Czy i w jaki sposób będą zwiększały wartość początkową podlegająca amortyzacji według metody uproszczonej.

Panuje opinia, że ustalenie w sposób uproszczony wartości początkowej części budynku lub lokalu mieszkalnego przeznaczonej na działalność gospodarczą jest niekorzystna. Nie zawsze jednak tak jest.

W odróżnieniu bowiem od innych sposobów ustalenia wartości początkowej w przypadku ustalenia jej w sposób uproszczony istnieje możliwość zaliczenia wydatków na ulepszenie budynku czy lokalu mieszkalnego bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu.

Podatnicy mogą ustalić wartość początkową budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych:

- wynajmowanych,

- wydzierżawianych albo

- używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej,

przyjmując w każdym roku podatkowym tą wartość określoną następująco.

Zobacz: Informacja podsumowująca składana przez nabywcę - porada

Otóż należy pomnożyć ilość metrów kwadratowych wynajmowanej, wydzierżawianej lub używanej przez właściciela powierzchni użytkowej tego budynku lub lokalu przez kwotę 988 zł. Pamiętać jednocześnie należy, że za powierzchnię użytkową uważa się powierzchnię przyjętą dla celów podatku od nieruchomości. Stanowi o tym art. 22g ust. 10 ustawy o PIT

Zgodnie zaś w art. 22g ust. 17 ustawy o PIT jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku:

- przebudowy,

- rozbudowy,

- rekonstrukcji,

- adaptacji lub modernizacji,

wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z art. 22g ust. 1, 3-9 i 11-15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 3.500 zł.

Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł. Dodatkowo wydatki te muszą powodować wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności:

- okresem używania,

- zdolnością wytwórczą,

- jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i

- kosztami ich eksploatacji.

A zatem ustawodawca nie przewidział obowiązku podwyższenia wartości początkowej w przypadku gdy została ona ustalona w sposób uproszczony na podstawie art. 22g ust. 10 ustawy o PIT

Jednocześnie ustawodawca nie wyłączył tych wydatków z kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 23 ustawy o PIT. Koszty poniesione przez właściciela w celu adaptacji powierzchni przeznaczonej na działalność gospodarczą niewątpliwie są poniesione w celu uzyskania przychodu z tej działalności. W związku z powyższym na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT mogą one być zaliczone bezpośrednio w koszty podatkowe.

Zobacz: Czy wydatki na remont w firmie to koszt podatkowy?

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Jolanta Ptasińska

Doradca podatkowy, prawnik. Prowadzi kancelarię podatkową.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »