| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kiedy przekraczające 3 500 zł wydatki na adaptacje budynku czy lokalu mogą być zaliczone bezpośrednio w koszty?

Kiedy przekraczające 3 500 zł wydatki na adaptacje budynku czy lokalu mogą być zaliczone bezpośrednio w koszty?

Mieszkam w jednorodzinnym budynku mieszkalnym. Chciałem prawie całą część parteru przeznaczyć na działalność gospodarczą. Na jego adaptacje dla tej działalności będę musiał wydatkować około 160;000 zł. Czy i w jaki sposób będą zwiększały wartość początkową podlegająca amortyzacji według metody uproszczonej.

Tak samo interpretują te przepisy organy podatkowe. Przykładowo w postanowieniu Urzędu Skarbowego w Oleśnie z 6 lutego 2006 r. nr PDF-415/26/KG/05 stwierdzono: przepis art. 22g ust. 17 mówi, że jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, wartość początkową tych środków, ustaloną zgodnie z ust.1, 3 - 9 i 11 - 15, powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. Zatem spod tej reguły zostały wyłączone te środki trwałe, których wartość początkowa została ustalona na podstawie art. 22g ust.10, tj. przy zastosowaniu metody uproszczonej. Skoro tak, to należy przyjąć, że nakłady poniesione na ulepszenie budynku mieszkalnego, w części dotyczącej powierzchni wynajmowanych, wydzierżawianych albo używanych przez właściciela na cele prowadzonej przez niego działalności gospodarczej stanowią koszty uzyskania przychodów i jako takie mogą być zaliczone bezpośrednio do kosztów

W odróżnieniu zatem od innych sposobów ustalenia wartości początkowej (np. ceny nabycia czy kosztu wytworzenia, albo przez biegłego) w przypadku ustalenia jej w sposób uproszczony istnieje możliwość zaliczenia wydatków na ulepszenie budynku czy lokalu mieszkalnego bezpośrednio w koszty.

Pan Śliwiński jest właścicielem jednorodzinnego budynku mieszkalnego o powierzchni 310 m2.

Dla celów własnej działalności gospodarczej przeznaczył powierzchnię 150 m2

Wartość początkową ustalił na podstawie art. 22g ust. 10 ustawy o PIT w wysokości 150x 988zł= 148 200 zł. Odpisów amortyzacyjnych dokonuje według stawki 1,5% (właściwej dla budynków mieszkalnych). Miesięcznie odpis amortyzacyjny wynosi 148 200 złx 1,5%:12= 185,25 zł.

We wrześniu dokonał wydatków w kwocie 20 000 zł na adaptacje tej powierzchni dla celów działalności gospodarczej. Może ten wydatek zaliczyć bezpośrednio w koszty uzyskania przychodu. A zatem kwotę 20000 zł nie będzie zwiększała wartości początkowej leczy będzie bezpośrednio mogła być zaliczona bezpośrednio w koszty zmniejszając podstawę opodatkowania podatnika. W żadnej innej metodzie ustalenia wartości początkowej nie byłoby możliwe zaliczenia do bezpośrednio do kosztów tak wysokich wydatków na adaptacje. W innych metodach jedynie kwota wydatków na ulepszenie nie przekraczająca w roku podatkowym 3500 zł mogłaby być zaliczona bezpośrednio koszty.

Zobacz: Czy zbycie udziałów w spółce jest opodatkowane VAT?

Podstawa prawna:

art. 22 ust. 1, art. 22g ust. 10 i ust. 17 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.;


Krzysztof Rustecki

Ekspert podatkowy

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Regulski

analityk DM TMS Brokers

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »