| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ryczałtowiec w 2009 roku

Ryczałtowiec w 2009 roku

Jaki jest limit dla ryczałtu ewidencjonowanego płaconego przez przedsiębiorcę w 2009 roku? Czy ryczałtowcy mogą ulgowo rozliczać sprzedaż nieruchomości?

Limit na 2009 rok wynosi 506 625 zł (równowartość 150 000 euro) obrotu osiągniętego w 2008 roku. Od 2009 roku ryczałtowcy uzyskali prawo do nowej ulgi przy sprzedaży nieruchomości.

Korzystną dla ryczałtowców nowością w 2009 roku jest brak możliwości utraty prawa do rozliczania się w formie ryczałtu ewidencjonowanego jeżeli podatnik przekroczy w trakcie roku ww. limit.

Dotąd ryczałtowcy tracili to prawo i musieli zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach (wg skali podatkowej) już od następnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

1) wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub

2) wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.

Od 2009 roku w przypadku przekroczenia limitu przychodów ryczałtowiec utraci prawo do tej formy płacenia podatków ale dopiero od następnego roku.

To skutek wykreślenia ust. 6 i 7 z art. 8 ustawy o ryczałcie przez ustawę nowelizującą

Ryczałtowcy dostali także możliwość skorzystania od 2009 roku z ulgi mieszkaniowej stosowanej przy sprzedaży nieruchomości, która zastąpiła ulgę meldunkową (dotyczy tylko nieruchomości nabytych od 2009 roku).

Zgodnie bowiem z nowym ust. 10a art. 12 ustawy o ryczałcie w przypadku odpłatnego zbycia:

- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej – jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – stosuje się art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 30e ustawy o PIT.

Zobacz serwis: Podatki

Podstawa prawna:

art. 4 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 209, poz. 1316).

Paweł Huczko

reklama

Ekspert:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ryczałtowcy dostali także możliwość skorzystania od 2009 roku z ulgi mieszkaniowej stosowanej przy sprzedaży nieruchomości, która zastąpiła ulgę meldunkową.
Ryczałtowcy dostali także możliwość skorzystania od 2009 roku z ulgi mieszkaniowej stosowanej przy sprzedaży nieruchomości, która zastąpiła ulgę meldunkową.

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Stobiecka

Radca prawny, Partner zarządzający kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »