| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Ryczałtowiec w 2009 roku

Ryczałtowiec w 2009 roku

Jaki jest limit dla ryczałtu ewidencjonowanego płaconego przez przedsiębiorcę w 2009 roku? Czy ryczałtowcy mogą ulgowo rozliczać sprzedaż nieruchomości?

Limit na 2009 rok wynosi 506 625 zł (równowartość 150 000 euro) obrotu osiągniętego w 2008 roku. Od 2009 roku ryczałtowcy uzyskali prawo do nowej ulgi przy sprzedaży nieruchomości.

Korzystną dla ryczałtowców nowością w 2009 roku jest brak możliwości utraty prawa do rozliczania się w formie ryczałtu ewidencjonowanego jeżeli podatnik przekroczy w trakcie roku ww. limit.

Dotąd ryczałtowcy tracili to prawo i musieli zaprowadzić właściwe księgi i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach (wg skali podatkowej) już od następnego miesiąca po miesiącu, w którym uzyskali przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej:

1) wyłącznie samodzielnie, w wysokości przekraczającej kwotę 150.000 euro, lub

2) wyłącznie w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności przekroczyła kwotę 150.000 euro.

Od 2009 roku w przypadku przekroczenia limitu przychodów ryczałtowiec utraci prawo do tej formy płacenia podatków ale dopiero od następnego roku.

To skutek wykreślenia ust. 6 i 7 z art. 8 ustawy o ryczałcie przez ustawę nowelizującą

Ryczałtowcy dostali także możliwość skorzystania od 2009 roku z ulgi mieszkaniowej stosowanej przy sprzedaży nieruchomości, która zastąpiła ulgę meldunkową (dotyczy tylko nieruchomości nabytych od 2009 roku).

Zgodnie bowiem z nowym ust. 10a art. 12 ustawy o ryczałcie w przypadku odpłatnego zbycia:

- budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

- lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

- gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie wykorzystywanych w pozarolniczej działalności gospodarczej – jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – stosuje się art. 21 ust. 1 pkt 131 i art. 30e ustawy o PIT.

Zobacz serwis: Podatki

Podstawa prawna:

art. 4 ustawy z 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 209, poz. 1316).

Paweł Huczko

reklama

Polecamy artykuły

Ekspert:

Paweł Huczko

ekspert podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ryczałtowcy dostali także możliwość skorzystania od 2009 roku z ulgi mieszkaniowej stosowanej przy sprzedaży nieruchomości, która zastąpiła ulgę meldunkową.
Ryczałtowcy dostali także możliwość skorzystania od 2009 roku z ulgi mieszkaniowej stosowanej przy sprzedaży nieruchomości, która zastąpiła ulgę meldunkową.

Koszty podatkowe – wyłączenia i ograniczenia (PDF)14.90 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EXCO A2A Polska

EXCO A2A Polska (www.exco.pl) jest polską filią Grupy EXCO (www.exco.fr) France, sieci niezależnych biur działających w zakresie audytu, ekspertyz księgowych oraz doradztwa.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK