| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy zakup opon zimowych do samochodu wykorzystywanego w działalności można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Czy zakup opon zimowych do samochodu wykorzystywanego w działalności można zaliczyć do kosztów podatkowych?

Prowadzę działalność gospodarczą. Kupiłem w grudniu opony zimowe do samochodu osobowego wykorzystywanego w działalności (środek trwały). Czy mogę ten wydatek zaliczyć bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów.

Zakup opon zimowych do samochodu jest typowym wydatkiem związanym z jego bieżącą eksploatacją

Również Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w interpretacji z 18 kwietnia 2005 r. (nr DG/415-IX/48-12/05) zaliczył wydatki na opony do kosztów eksploatacyjnych. W swym postanowieniu stwierdził on, że w przypadku samochodów zaliczonych do środków trwałych podatnika zarówno wydatki na zakup stopniowo zużywających się części, jak i bieżące naprawy oraz remonty tych samochodów są w całości kosztem uzyskania przychodów.

Zobacz: Czy wydatki na zagospodarowanie terenu wokół firmy można zaliczyć do kosztów?

Nawet w przypadku samochodu nie będącego środkiem trwałym firmy można wydatek na opony zimowe zaliczyć bezpośrednio do kosztów ale wtedy tylko w granicach limitu wyznaczonego tzw. kilometrówką.

Ale w przypadku zakupu opon zimowych wraz z samochodem łączna cena samochodu stanowi wartość początkową samochodu jako środka trwałego. Wtedy wydatek na opony będzie rozliczany w odpisach amortyzacyjnych.

Podstawa prawna:

art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.;

Paweł Huczko

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »