| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na wodę pitną dla pracowników?

Czy można zaliczyć do kosztów wydatki na wodę pitną dla pracowników?

Jestem przedsiębiorcą – zatrudniam kilku pracowników, dla których kupuję wodę do picia. Czy mogę zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki na tę wodę?

TAK

Przepisy BHP wymagają od pracodawców zapewnienia wszystkim pracownikom wody zdatnej do picia lub innych napojów. Miejsce czerpania wody zdatnej do picia powinno znajdować się nie dalej niż 75 m od stanowisk pracy.

Z uwagi na te wymogi BHP wydatki na wodę są niezbędne i racjonalne - mogą być więc uznane za koszt podatkowy.

Zobacz: Opcje menedżerskie – możliwość odroczenia opodatkowania

Pracownikom zatrudnionym w warunkach szczególnie uciążliwych, tj.:

-w warunkach gorącego mikroklimatu, charakteryzującego się wartością wskaźnika obciążenia termicznego (WBGT) powyżej 25 °C,

-w warunkach mikroklimatu zimnego, charakteryzującego się wartością wskaźnika siły chłodzącej powietrza (WCI) powyżej 1000,

- przy pracach na otwartej przestrzeni w temperaturze otoczenia poniżej 10° C lub powyżej 25° C,

- przy pracach związanych z wysiłkiem fizycznym, powodującym w ciągu zmiany roboczej efektywny wydatek energetyczny organizmu powyżej 1500 kcal (6280 kJ) u mężczyzn i 1000 kcal (4187 kJ) u kobiet,

- na stanowiskach pracy, na których temperatura spowodowana warunkami atmosferycznymi przekracza 28° C,

oprócz wody, trzeba też w określonych sytuacjach zapewnić inne napoje.

Jeżeli więc nabędzie Pan inne niż woda napoje bezalkoholowe, aby wydawać je w dniach, w których temperatura na stanowiskach pracy spowodowana warunkami atmosferycznymi przekroczy 28° C, to tego rodzaju wydatki będą stanowiły dla Pana koszt uzyskania przychodów.

Zobacz: VAT od dostaw złomu - porada

Podstawa prawna:

- art. 12 ust. 1, art. 21 ust. 1 pkt 11, art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.)

- § 112 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2003 r. Nr 169, poz. 1650 z późn. zm.)

- § 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie profilaktycznych posiłków i napojów (Dz. U. Nr 60, poz. 279)

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Donata Hermann-Marciniak

Specjalistka z zakresu Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Absolwentka Studiów Podyplomowych Kadry i Płace na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »