| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Czy można dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Czy można dokonać jednorazowej amortyzacji samochodu ciężarowego?

Jestem przedsiębiorcą i małym podatnikiem. Korzystając z kredytu bankowego zakupiłem w marcu 2008 r. używany samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej 24 tony, za kwotę 65.800,00 zł. Następnie wprowadziłem samochód do ewidencji środków trwałych i rozpocząłem jego użytkowanie...

W miesiącu zakupu dokonałem również jednorazowo odpisu amortyzacyjnego stosując przepisy art. 22k ust. 7-12 ustawy o PIT. Czy miałem prawo do tego jednorazowego odpisu?

TAK.

Mógł Pan to zrobić, jeżeli faktycznie jest Pan małym podatnikiem albo w bieżącym roku rozpoczął Pan działalność (art. 22k ust. 7 ustawy o PIT). Mali podatnicy, mogą bowiem dokonywać jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej środków trwałych zaliczanych do grupy 3-8 Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT). Nie można tylko stosować tego ułatwienia (zwanego też ulgą amortyzacyjną lub szybką amortyzacją) do samochodów osobowych.

Zobacz: Amortyzacja środków trwałych otrzymanych w spadku - porada

Zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy o PIT małym podatnikiem jest podatnik, u którego wartość przychodu ze sprzedaży (wraz z kwotą należnego VAT) nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 800.000 euro. Przeliczenia kwot wyrażonych w euro dokonuje się według średniego kursu euro ogłaszanego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1.000 zł. W 2008 roku małymi podatnikami byli zatem przedsiębiorcy, których przychody ze sprzedaży brutto (czyli wraz z należnym VAT) w 2007 r. nie przekroczyły 3.014.000 zł.

Tego jednorazowego odpisu można dokonać jedynie w roku podatkowym, w którym dany środek trwały z jednej z ww. grup KŚT środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przedsiębiorcy mogą dokonywać odpisów amortyzacyjnych, o których mowa powyżej, nie wcześniej niż w miesiącu następującym po miesiącu, w którym środki trwałe zostały wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lub stosować zasady określone w art. 22h ust. 4 ustawy o PIT.

Rocznie wszystkie takie jednorazowe odpisy nie mogą przekroczyć równowartości kwoty 50.000 euro (w 2008 r. wynosiło to 188.000 zł).

Zobacz: Nieodpłatne przekazanie - opodatkowanie

Jednorazowa amortyzacja nie może być jednak stosowana do podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej, który w roku jej rozpoczęcia, a także w okresie dwóch lat, licząc od końca roku poprzedzającego rok jej rozpoczęcia, prowadził działalność gospodarczą. Chodzi tu zarówno o tych, którzy prowadzili działalność samodzielnie lub jako wspólnicy spółki niemającej osobowości prawnej lub działalność taką prowadził małżonek tych osób, jeżeli między małżonkami istniała w tym czasie wspólność majątkowa (art. 22k ust. 11 updof).

Podstawa prawna: art. 22a i 22k ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych – (tekst jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn zm. ).


Waldemar Żuchowski
Ekspert podatkowy

reklama

Ekspert:

Waldemar Żuchowski

Doradca podatkowy

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Rocznie wszystkie takie jednorazowe odpisy nie mogą przekroczyć równowartości kwoty 50.000 euro (w 2008 r. wynosiło to 188.000 zł).
Rocznie wszystkie takie jednorazowe odpisy nie mogą przekroczyć równowartości kwoty 50.000 euro (w 2008 r. wynosiło to 188.000 zł).

E-urząd Cyfrowe usługi publiczne. Poradnik dla administracji i przedsiębiorców (książka)79.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Pazik

Doradca podatkowy Dyrektor Oddziału Wielkopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Poznaniu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »