| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Odzyskaj akcyzę. Wniosek możesz złożyć tylko do 30 września 2008 r.

Odzyskaj akcyzę. Wniosek możesz złożyć tylko do 30 września 2008 r.

Wiele osób miało wątpliwą “przyjemność” dopłacenia podatku akcyzowego w związku z odsprzedażą w kraju samochodu, który wcześniej przywieźli z zagranicy. Obecnie istnieje możliwość odzyskania tej dopłaty ale wniosek trzeba złożyć najpóźniej 30 września 2008 r.!

W wyniku tych postępowań wydawane były przez tychże naczelników decyzje “domiarowe”. Podatnikom kazano płacić wymierzoną akcyzę, nasyłając częstokroć na takiego sprzedawcę poborców skarbowych lub komorników.

Bardzo często naczelnicy urzędów celnych w swoich decyzjach nie pomniejszali kwoty “drugiej” akcyzy o akcyzę zapłaconą przy przywozie danego samochodu do kraju. Naczelnicy twierdzili, że odliczenia tego mógł dokonać wyłącznie podatnik (sprzedający) tylko w deklaracji AKC-3, a urząd celny nie może tego zrobić. Była to duża uciążliwość i niezasłużona kara dla odsprzedających, bo oznaczało to de facto, że sprzedawca musiał płacić dwa razy tą samą akcyzę.

Wielu podatników nie składało odwołań od tych decyzji do Dyrektorów Izb Celnych, lub też nie składali skarg do sądów administracyjnych na decyzje Dyrektorów Izb Celnych i płacili tą dodatkową akcyzę. Wskazać także trzeba, iż w wielu przypadkach sądy nie uchylały też takich decyzji.

Zobacz: Czy programista musi zakładać firmę?

Pierwszy wyrok ETS nie wyjaśnił wszystkiego …

18 stycznia 2007 r. Europejski Trybunał Sprawiedliwości w swoim wyroku w sprawie C-313/05 Brzeziński stwierdził częściową niezgodność polskiej akcyzy od nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego (przywozu z innego kraju unijnego) z prawem unijnym.

Po tym wyroku część podatników (sprzedawców) próbowało odzyskać także akcyzę od odsprzedaży tych samochodów. Spotkali się jednak ze zdecydowanym oporem organów podatkowych, które stwierdziły, że wyrok ten nie dotyczy przypadków sprzedaży samochodów w kraju przed ich pierwsza rejestracją (odsprzedaży samochodów). Akcyza nie była więc zwracana, a co gorsza taką praktykę potwierdzały niektóre sądy.

… ustawa również nie

Sytuacji podatników (sprzedawców) nie poprawiło także nawet wejście w życie z dniem 19 lipca 2008 r. ustawy z dnia 9 maja 2008 r. o zwrocie nadpłaty w podatku akcyzowym zapłaconym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego (Dz.U. Nr 118, poz. 745). Sejm rozszerzył bowiem tą ustawą stosowanie wyroku Brzezińskiego tylko na przypadki importu pojazdów (przywozu do Polski z innych krajów, niż unijne). Natomiast kwestia sprzedaży tych samochodów przed ich pierwszą rejestracją w kraju (ich odsprzedaży) nadal pozostała nierozstrzygnięta.

Przełomowy wyrok

Przełom w tej sprawie nastąpił w dniu 17 lipca 2008 r., kiedy to ETS wydał wyrok w sprawie C-426/07 Krawczyński. W wyroku tym ETS rozszerzył tezy wyroku w sprawie C-313/05 Brzeziński - także na sprzedaż samochodów osobowych przed ich pierwszą rejestracją w kraju (tj. odsprzedaż tych samochodów).

Polecamy artykuły

Ekspert:

Grzegorz Musolf

ekspert z zakresu podatków i ceł

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

“Dodatkowy” podatek akcyzowy (co do zasady), liczyło się od ceny sprzedaży netto, według takiej samej stawki procentowej jaka była zastosowana przy przywozie samochodu do kraju.
“Dodatkowy” podatek akcyzowy (co do zasady), liczyło się od ceny sprzedaży netto, według takiej samej stawki procentowej jaka była zastosowana przy przywozie samochodu do kraju.

Rachunkowość Budżetowa764.15 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK