| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jakie obowiązki należy spełnić, aby móc zmienić rozliczenie miesięczne na kwartalne?

Jakie obowiązki należy spełnić, aby móc zmienić rozliczenie miesięczne na kwartalne?

Po spełnieniu określonych warunków podatnik VAT może zmienić miesięczny okres rozliczania VAT na kwartalny. Taka forma rozliczania z pewnością może być korzystna, szczególnie w sytuacji gdy rodzaj wykonywanych czynności będzie powodował w kolejnych miesiącach nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, np. przy sprzedaży usług lub towarów opodatkowanych wyłącznie 22-proc. stawką VAT.

Uprawnienie to przysługuje jednak wyłącznie określonej grupie podatników, pod warunkiem spełnienia przez nich określonych wymogów.

Podmioty uprawnione do kwartalnego rozliczania VAT

Co do zasady podatnicy czynni VAT zobowiązani są do składania w urzędzie skarbowym rozliczenia podatku od towarów i usług na formularzu deklaracji VAT-7 za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Obowiązek ten został na nich nałożony przepisem art. 99 ust. 1 ustawy o VAT. Dla pewnej grupy podatników ustawodawca przewiduje również możliwość kwartalnego rozliczania VAT. Dotyczy to:

• podmiotów posiadających status małych podatników spełniających następujące warunki:

- wartość sprzedaży (wraz z kwotą podatku) w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła u nich wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 800 000 euro. Kwota tego limitu w 2008 r. wynosi 3 014 000 zł. Do końca 2007 r. limit ten wynosi 3 180 000 zł;

- prowadzących przedsiębiorstwo maklerskie, zarządzających funduszami powierniczymi, będących agentem, zleceniobiorcą lub inną osobą świadczącą usługi o podobnym charakterze (z wyjątkiem komisu) - jeżeli kwota prowizji lub innych postaci wynagrodzenia za wykonane usługi wraz z kwotą podatku nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 30 000 euro. Kwota tego limitu w 2008 r. stanowi wartość 113 000 zł. W 2007 r. wynosiła 119 000 zł;

• rolników, którzy zrezygnowali ze statusu rolnika ryczałtowego i zamierzają rozliczać się w VAT na zasadach ogólnych.

Wymienieni podatnicy mogą się rozliczać za okresy miesięczne albo też wybrać rozliczanie kwartalne, przy czym mali podatnicy, którzy wybrali „metodę kasową” rozliczania VAT, mają obligatoryjny obowiązek składania deklaracji za okresy kwartalne. Deklaracje za okresy kwartalne należy składać na formularzu VAT-7K w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po zakończeniu kwartału, którego ona dotyczy. Skutkuje to w konsekwencji przesunięciem obowiązku zapłaty wynikającego z niej zobowiązania podatkowego. Termin ten ulega również przesunięciu przy żądaniu zwrotu bezpośredniego nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.

Zobacz: VAT w firmie transportowej - porada

Zawiadomienie o zmianie terminu rozliczania

Wybór metody kasowej (a tym samym obligatoryjnego, kwartalnego rozliczania VAT) jest możliwy, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do końca miesiąca poprzedzającego okres, za który podatnik ma zamiar stosować metodę kasową. Obowiązek ten nakłada art. 21 ust. 1 ustawy. Przepisy nie określają formy tego zawiadomienia. Może być ona zatem sformułowana w dowolny sposób. Należy pamiętać, że ustawodawca posługuje się w przywołanej regulacji sformułowaniem „pisemne zawiadomienie”, a nie „zgłoszenie rejestracyjne”, tak jak czyni to w art. 97 ustawy. Budzi to wątpliwości, czy złożenie tego zawiadomienia w formie aktualizacji zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R spełnia wymagany warunek. Wydaje się zatem, że dla bezpieczeństwa lepiej złożyć je niezależnie. Podobna sytuacja odnosi się do regulacji art. 99 ust. 3 ustawy (o czym dalej).

reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe "KOMP-BIUR" sp. z o.o.

Kompleksowa obsługa księgowości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »