| INFORFK | INFORRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego. Podatnikami są bowiem jej wspólnicy i to oni rozliczają się z fiskusem z dochodów osiągniętych przez spółkę. Łączne przychody i koszty spółki cywilnej dzieli się między wspólników wg ustalonego w umowie spółki udziału wspólników w zyskach.

Przedsiębiorcami i podatnikami są wspólnicy spółki cywilnej a nie sama spółka

Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej, ani też zdolności prawnej. Nie jest więc samodzielnym podmiotem prawnym i nie jest podatnikiem podatku dochodowego (tylko wyjątkowo spółka cywilna jest samodzielnym podatnikiem VAT). Dlatego też każdy ze wspólników płaci podatek dochodowy we własnym zakresie.

39,90 zł500 pytań o VAT

Zgodnie z kodeksem cywilnym (art. 860 – 875) spółka cywilna jest umową. Wspólnicy spółki cywilnej zobowiązują się w tej umowie dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego w szczególności poprzez wniesienie wkładów. Spółka cywilna nie ma osobowości prawnej i nie może we własnym imieniu zaciągać zobowiązań ani nabywać praw. Nie ma również własnego majątku. Wkłady wniesione do spółki oraz majątek nabyty w trakcie prowadzenia działalności - to współwłasność łączna wspólników.

Polecamy poradnik: FAKTURY 2014

Zobacz: W jakich przypadkach faktura nie będzie ważna?

Jak wybrać formę opodatkowania

Osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą mogą wybierać spośród kilku form opodatkowania. Przedsiębiorcy mogą wybierać pomiędzy następującymi formami opodatkowania dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej:

A opodatkowanie na zasadach ogólnych

- skala podatkowa

- stawka liniowa

B. opodatkowanie w formach zryczałtowanych

- ryczałt ewidencjonowany

- karta podatkowa

Wspólnicy tej samej spółki cywilnej mogą mieć więc różne formy opodatkowania. Jednak wybór przez jednego wspólnika formy zryczałtowanej oznacza, że i pozostali wspólnicy muszą rozliczać podatkowo swoje dochody z działalności w ten sam sposób.

Nie jest dopuszczalne, aby część wspólników spółki cywilnej objęta była ryczałtem, a część korzystała z zasad ogólnych lub podatku liniowego.

W przypadku wyboru karty podatkowej w decyzji o wysokości podatku dochodowego wydawanej odrębnie na każdy rok podatkowy przez naczelnika urzędu skarbowego wymienieni są wszyscy wspólnicy spółki cywilnej.

Przykład

Pani Zofia jest wspólnikiem spółki cywilnej. Spółkę tworzą 3 osoby. Przedmiotowa spółka prowadzi działalność gospodarczą od pięciu lat. W latach 2004-2007 wszyscy wspólnicy opodatkowani byli na zasadach ogólnych. Pani Zofia wybrała opodatkowanie za rok 2008 według stawki liniowej.

Oczywiście jest możliwe takie zróżnicowanie formy opodatkowania dochodów poszczególnych wspólników spółki cywilnej – są bowiem odrębnymi wspólnikami.

avatar

2013-07-24 22:07 Zgłoś

Witam , dziś w urzędzie dowiedziałem się że nie mogę założyć spółki cywilnej jeżeli nie wybiorę opodatkowania Vat. Więc jak to jest mogę wybrać ryczałt ewidencjonowany czy Vat jest z góry narzucony. I jeszcze jedno pytanie jeżeli każdy ze wspólników jako jednoosobowy przedsiębiorca wybrał rozliczanie podatkiem Vat ,wchodząc do spółki cywilnej płaci go "podwójnie" ? pierwszy raz całkowity przychód podchodzi pod podatek spółki vat , a później po odliczeniu każdy ze wspólników jeszcze odlicza Vat dla siebie ?

avatar

2012-06-06 21:48 Zgłoś

Jeśli będzie prowadzona ewidencja przychodów, to każdy wspólnik musi być na ryczałcie (nie ma innej formy opodatkowania przy tej ewidencji), ale jak będzie prowadzona KPiR to jeden może być na liniowym, a drugi na skali (bo do tych form opodatkowania jest KPiR), rozumiesz? :)

avatar

2012-03-29 18:42 Zgłoś

Nie rozumiem zapisu: "Wspólnicy tej samej spółki cywilnej mogą mieć więc różne formy opodatkowania. Jednak wybór przez jednego wspólnika formy zryczałtowanej oznacza, że i pozostali wspólnicy muszą rozliczać podatkowo swoje dochody z działalności w ten sam sposób." Zatem wspólnicy nie mogą rozliczać się w różnej, tylko w takiej samej formie.

HITY INFORU

TERMINARZ

LIP24
TydzieńPWŚCPSN
2730123456
2878910111213
2914151617181920
3021222324252627
3128293031010203

Narzędzia przedsiębiorcy

Eksperci infor.pl

Kancelaria Patentowa "LECH"

.

Zostań ekspertem Infor.pl »