| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego. Podatnikami są bowiem jej wspólnicy i to oni rozliczają się z fiskusem z dochodów osiągniętych przez spółkę. Łączne przychody i koszty spółki cywilnej dzieli się między wspólników wg ustalonego w umowie spółki udziału wspólników w zyskach.

Gdy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w różnych formach (np. prowadzi indywidualnie sklep, a spółka cywilna, w której uczestniczy prowadzi działalność transportową) – wybór formy opodatkowania dochodów z tej działalności dotyczy wszystkich form jej prowadzenia (czyli zarówno dochodu ze sklepu, jak i dochodu z udziału w spółce cywilnej).

Jaki udział w zyskach spółki – taki podatek

Przychody w spółce cywilnej (jak w każdej spółce osobowej) opodatkowane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku u każdego ze wspólników. Jeżeli nic innego nie wynika z umowy spółki lub innych udokumentowanych ustaleń wspólników - przyjmuje się, że każdy wspólnik ma taki sam udział w zyskach (i stratach) spółki.

Aby ustalić dochody poszczególnych wspólników – najpierw trzeba ustalić dochód spółki, tak jakby to spółka była podatnikiem. Potem dochód spółki dzieli się między wspólników - proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach.

Także koszty uzyskania przychodów u wspólników spółki cywilnej ustala się proporcjonalnie do ich udziałów w zysku. Trzeba tu pamiętać o ogólnych zasadach dotyczących kosztów, o których mowa w art. 22 o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Kosztami uzyskania przychodów mogą być zatem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wskazanych w art. 23 ustawy. Przypomnijmy, że kosztów uzyskania przychodów nie mogą uwzględniać podatnicy opodatkowani ryczałtem. W przypadku takiego sposobu rozliczeń podstawę opodatkowania stanowi bowiem przychód. Możliwe jest jednak dokonywanie określonych odliczeń od przychodu, np. zapłaconych składek ZUS.

Zobacz: Łatwiej rozliczysz podatek od nieruchomości - porada

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK