| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Jak rozliczyć podatkowo dochód spółki cywilnej?

Spółka cywilna nie płaci podatku dochodowego. Podatnikami są bowiem jej wspólnicy i to oni rozliczają się z fiskusem z dochodów osiągniętych przez spółkę. Łączne przychody i koszty spółki cywilnej dzieli się między wspólników wg ustalonego w umowie spółki udziału wspólników w zyskach.

Gdy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą w różnych formach (np. prowadzi indywidualnie sklep, a spółka cywilna, w której uczestniczy prowadzi działalność transportową) – wybór formy opodatkowania dochodów z tej działalności dotyczy wszystkich form jej prowadzenia (czyli zarówno dochodu ze sklepu, jak i dochodu z udziału w spółce cywilnej).

Jaki udział w zyskach spółki – taki podatek

Przychody w spółce cywilnej (jak w każdej spółce osobowej) opodatkowane są proporcjonalnie do posiadanych udziałów w zysku u każdego ze wspólników. Jeżeli nic innego nie wynika z umowy spółki lub innych udokumentowanych ustaleń wspólników - przyjmuje się, że każdy wspólnik ma taki sam udział w zyskach (i stratach) spółki.

Aby ustalić dochody poszczególnych wspólników – najpierw trzeba ustalić dochód spółki, tak jakby to spółka była podatnikiem. Potem dochód spółki dzieli się między wspólników - proporcjonalnie do ich udziałów w zyskach.

Także koszty uzyskania przychodów u wspólników spółki cywilnej ustala się proporcjonalnie do ich udziałów w zysku. Trzeba tu pamiętać o ogólnych zasadach dotyczących kosztów, o których mowa w art. 22 o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Kosztami uzyskania przychodów mogą być zatem koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wskazanych w art. 23 ustawy. Przypomnijmy, że kosztów uzyskania przychodów nie mogą uwzględniać podatnicy opodatkowani ryczałtem. W przypadku takiego sposobu rozliczeń podstawę opodatkowania stanowi bowiem przychód. Możliwe jest jednak dokonywanie określonych odliczeń od przychodu, np. zapłaconych składek ZUS.

Zobacz: Łatwiej rozliczysz podatek od nieruchomości - porada

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Fiszer

Starszy Specjalista ds. Projektów HR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK