| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Kto może płacić ryczałt ewidencjonowany?

Opodatkowanie w formie ryczałtu ewidencjonowanego mogą wybrać podatnicy, którzy 1) w roku poprzedzającym rok podatkowy: a) uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150 000 euro, lub b) uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150 000 euro, 2) rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej - bez względu na wysokość przychodów.

Jeśli podatnik prowadzi już działalność gospodarczą bądź rozpoczyna ją z początkiem roku podatkowego, to powyższe oświadczenie o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego musi złożyć w terminie do 20 stycznia roku podatkowego. Jeśli natomiast działalność rozpoczyna w trakcie roku podatkowego, to oświadczenie to musi zostać złożone do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu

W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki oświadczenie o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego składają wszyscy wspólnicy naczelnikom urzędów skarbowych właściwym według miejsca zamieszkania każdego ze wspólników.

Ponieważ oświadczenie o wyborze ryczałtu ewidencjonowanego dotyczy również lat następnych (o ile oczywiście nie nastąpi utrata prawa do tej formy opodatkowania), to chcąc zrezygnować z ryczałtu, trzeba w terminie do 20 stycznia roku podatkowego złożyć oświadczenie o rezygnacji z tej formy opodatkowania i równocześnie dokonać wyboru innej formy (np. stawki liniowej).

Podstawa prawna - ustawa z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne – Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930; ost. zmiana: Dz. U. z 2006 r. Nr 217, poz. 1588

Anna Welsyng

radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Rudzka Kancelaria Doradcy Podatkowego

Kancelaria posiada wieloletnie doświadczenie w obsłudze podatkowo-prawnej dużych i średnich polskich firm, międzynarodowych korporacji oraz podmiotów publicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK