Wybierz branżę i znajdź firmę odpowiadającą Twoim potrzebom.
szukana fraza 
 
 
Strona 1 z 3 

Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?

Zobacz artykuły na temat:podatnikurząd skarbowy
Wybierając tę formę opodatkowania dochodów podatek płaci się od osiągniętego dochodu według obowiązującej skali podatkowej.
Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?
Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?

W 2008 r. obowiązuje następująca skala podatkowa:

Podstawa obliczenia podatku w złotych

Podatek wynosi

ponad

do

85 528

18 % minus kwota zmniejszająca podatek 556 zł 02 gr

85 528

14 839 zł 02 gr + 32 % nadwyżki ponad 85 528 zł

Jak obliczać podatek na podstawie skali podatkowej

Podatek według skali mogą opłacać następujący przedsiębiorcy

1. prowadzący działalność gospodarczą jednoosobowo

2. wspólnicy spółek:

- cywilnej,

- jawnej,

- partnerskiej,

- komandytowej,

- komandytowo-akcyjnej.

Podatek według skali można opłacać zawsze i dzieje się to „z automatu”. Innymi słowy, jeżeli nie podejmiesz żadnych skutecznych działań by wybrać inną formę opodatkowania – wpadniesz w skalę podatkową.

Nie ma tu znaczenia rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej. Decydując się na opodatkowanie w tej właśnie formie nie trzeba składać do urzędu skarbowego żadnych dodatkowych oświadczeń ani zawiadomień o wyborze opodatkowania dochodów według skali podatkowej.

Zaliczki – jak ustalać, jak płacić


Podstawowym obowiązkiem podatników opłacających podatek według skali jest opłacanie bez wezwania w ciągu roku podatkowego zaliczek na podatek dochodowy. Od 2007 r. pojawiła się możliwość opłacania ich nie tylko miesięcznie, ale również za okresy kwartalne.

Mali podatnicy, którzy wybrali kwartalny sposób wpłacania zaliczek, są obowiązani do dnia 20 lutego roku podatkowego zawiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego o wyborze tego sposobu wpłacania zaliczek. Ci, którzy rozpoczynają prowadzenie działalności w trakcie roku podatkowego, muszą (by opłacać zaliczki co kwartał) złożyć to zawiadomienie w terminie do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Liczba komentarzy:
dodano: 2012-09-04 18:30 przez:mation
Pytanie: we wrześniu przekraczam dochód 85.000zł, ale opodatkowuję się łącznie z niepracującą żoną. jak wyliczyć zaliczkę na podatek w następnych miesiącach? wg. jakiej skali 18, czy 32% ? chciałbym aby to była niższa stawka, gdyż i tak będzie zwrot
dodano: 2010-07-25 22:50 przez:beeshka
Pani Anno. Jak wygląda sytuacja jeśli zakładam w tym roku działalność od 1 października i będę płacić zaliczki kwartalnie. W jaki sposób mam wpłacić zaliczkę za IV kwartał do 20 grudnia w wysokości zaliczki za kwartał III, jeżeli dopiero IV kwartał to początek mojej działalności?
Zamów darmowy newsletter

Niezbędnik »

Składki ZUS przedsiębiorcówKalkulator amortyzacji
Leasing a kredytWzory umów

Społeczność

Ekspert Infor.pl

Małgorzata Marzec

Specjalista ds. HR i PR
ZOSTAŃ NASZYM EKSPERTEM