| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?

Jak płacić podatek dochodowy na podstawie skali podatkowej?

Wybierając tę formę opodatkowania dochodów podatek płaci się od osiągniętego dochodu według obowiązującej skali podatkowej.

Zaliczki należy wpłacać poczynając od miesiąca (kwartału), w którym dochód przekroczył tzw. kwotę wolną(wysokość dochodu, nie powodująca jeszcze obowiązku zapłaty podatku). W 2008 r. jest to kwota 3091 zł.

Wysokość zaliczek za miesiące do listopada (za pierwszy, drugi i trzeci kwartał) roku podatkowego ustala się w następujący sposób:

1. obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca (kwartału), w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku,

2. zaliczkę za ten miesiąc (kwartał) stanowi podatek obliczony od tego dochodu według zasad określonych w art. 26, 27 i 27b ustawy o PIT,

3. zaliczkę za dalsze miesiące (za kolejne kwartały) ustala się w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku a sumą zaliczek za miesiące (kwartały) poprzedzające.

Zaliczki miesięczne za okres od stycznia do listopada uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca za miesiąc poprzedni. Zaliczkę za grudzień, w wysokości zaliczki należnej za listopad, uiszcza się w terminie do dnia 20 grudnia roku podatkowego

Zaliczki kwartalne za okres od pierwszego do trzeciego kwartału roku podatkowego uiszcza się w terminie do dnia 20 każdego miesiąca następującego po kwartale, za który wpłacana jest zaliczka. Zaliczka za ostatni kwartał jest uiszczana w wysokości zaliczki za kwartał poprzedni, w terminie do dnia 20 grudnia.

Od 1 stycznia 2007 r. został zniesiony obowiązek składania miesięcznych deklaracji PIT-5, ale pozostał obowiązek płacenia zaliczek.

Zasady ustalania dochodu dla celów obliczania zaliczek

Anna Welsyng

radca prawny,

doradca podatkowy

kancelaria www.welsyng.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Bernatowicz, Komorniczak, Mazur Radcy Prawni i Doradcy Podatkowi

spółka partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK