| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy

Pożyczamy od znajomych i rodziny na rozruch firmy

Trudno jest zebrać środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W takich sytuacjach często zwracam się o pożyczkę do rodziny i znajomych. Jak rozliczyć podatkowo taką pożyczkę.

Przede wszystkim warto spisać najpierw umowę pożyczki, by łatwo udowodnić np. przed fiskusem pochodzenie tych środków.

Jak właściwie sporządzić umowę pożyczki?

Polecamy: PCC od pożyczki – kiedy nie trzeba płacić podatku

Co do zasady pożyczka podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Jednak istnieje tu zwolnienie dla najbliższej rodziny.
Warto w umowie pożyczki określić choćby minimalne oprocentowanie pożyczanej kwoty. Pożyczkodawca będzie musiał od takich odsetek zapłacić 19% podatek dochodowy. Gdy nie określimy żadnych odsetek pożyczkobiorca uzyska (zdaniem fiskusa) nieodpłatne świadczenie, które też będzie musiał opodatkować.

Jeżeli ustalimy w umowie oprocentowanie pożyczki - po wypłacie odsetek, będą one mogły być zaliczone do kosztów podatkowych.

Kosztem uzyskania przychodu nie mogą być odsetki od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów. Takim są też środki finansowe stanowiące składnik majątku wspólnego z małżonkiem. Dlatego nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki udzielonej przez żonę z pieniędzy stanowiących majątek wspólnoty małżeńskiej.

Inaczej jest z pożyczkami od innych osób, w tym także krewnych tak bliskich jak rodzeństwo, dzieci czy rodzice. Jeśli taka pożyczka jest oprocentowana, a w celu uniknięcia komplikacji podatkowych taka być powinna - odsetki od niej można wliczyć w koszty podatkowe.

Przekazanie pożyczki oraz odsetek trzeba udokumentować pokwitowaniem lub przelewem na konto bankowe pożyczkodawcy wskazane w umowie. Dokument ten wraz z pisemną umową pożyczki stanowi podstawę do zaewidencjonowania wydatku w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (kolumna 13 - Pozostałe wydatki).

Zobacz serwis: Mała firma

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marcin M. Wyrzykowski

Główny Księgowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK