| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Jak rozliczyć VAT z tytułu odbywającego się w Polsce szkolenia dla zagranicznych uczestników

Jak rozliczyć VAT z tytułu odbywającego się w Polsce szkolenia dla zagranicznych uczestników

Organizujemy w Polsce szkolenia zawodowe dla zagranicznych uczestników z różnych krajów. W szkoleniu biorą udział osoby będące w rozumieniu przepisów podatnikami. Jak powinniśmy rozliczyć VAT? Czy jeśli usługa szkoleniowa będzie opodatkowana w Polsce, mamy prawo zastosować zwolnienie z VAT?

Miejsce świadczenia usługi szkolenia zawodowego dla zagranicznych uczestników znajduje się na terytorium Polski. Jeśli spełnione są wymienione w ustawie warunki do zastosowania zwolnienia z VAT, świadczone usługi będą zwolnione z VAT. Jeżeli warunki nie są spełnione, należy stosować stawkę 23%.

Opodatkowaniu VAT w Polsce podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT), co jest jednoznaczne z tym, że nie podlega opodatkowaniu VAT w kraju odpłatne świadczenie usług poza jego terytorium. O tym, czy świadczenie usług ma miejsce na terytorium kraju, decydują przepisy o miejscu świadczenia usług, tj. przede wszystkim art. 28a-28o ustawy o VAT.

Miejsce świadczenia - miejscem opodatkowania VAT usług szkoleniowych

Zasadniczo miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28b ust. 1 ustawy o VAT).

Wyjątkiem od wskazanej zasady ogólnej są m.in. usługi w zakresie kultury, sztuki, sportu i rozrywki. Ustawodawca rozróżnił w ustawie o VAT:

  • usługi wstępu na imprezy kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, edukacyjne, rozrywkowe lub podobne, takie jak targi i wystawy, oraz usługi pomocnicze związane z usługami wstępu na te imprezy (art. 28g ust. 1ustawy o VAT),
  • usługi w dziedzinie kultury, sztuki, sportu, nauki, edukacji, rozrywki oraz usługi podobne do tych usług, takie jak targi, wystawy oraz usługi pomocnicze do tych usług, w tym świadczenie usług przez organizatorów usług w tych dziedzinach (art. 28g ust. 2 ustawy o VAT).

Zobacz: Prawo dla firm

Jeśli usługobiorcą jest podatnik, wówczas miejscem opodatkowania ww. usług jest:

  • dla usług wstępu na imprezy edukacyjne, o których mowa w art. 28g ust. 1 ustawy - miejsce, gdzie imprezy te faktycznie się odbywają,
  • dla usług, o których mowa w art. 28g ust. 2 - miejsce, gdzie usługobiorca ma siedzibę (zasada ogólna określona w art. 28b ust. 1).

Organizację szkolenia zawodowego i umożliwienie uczestnictwa w nim innym podmiotom należy zaliczyć do usług wstępu na imprezy edukacyjne, o których mowa w art. 28g ust. 1 ustawy. Oznacza to, że miejsce świadczenia tych usług na rzecz podatników znajduje się w miejscu, w którym te imprezy faktyczne się odbywają (art. 28g ust. 1 ustawy o VAT). Przyjmuje się przy tym, że usługami wstępu na imprezy edukacyjne są m.in. usługi wstępu na szkolenia (zob. przykładowo interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 27 marca 2012 r., sygn. IPTPP2/443-893/11-3/JS, czy interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 28 grudnia 2012 r., sygn. IPPP3/443-1024/12-2/KT). W drugiej ze wskazanych interpretacji organ podatkowy potwierdził jako prawidłowe stanowisko podatnika, który uważał, iż:

Czytaj także

Data publikacji:

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Jak rozliczyć VAT z tytułu odbywającego się w Polsce szkolenia dla zagranicznych uczestników /Fot. Fotolia
Jak rozliczyć VAT z tytułu odbywającego się w Polsce szkolenia dla zagranicznych uczestników /Fot. Fotolia

e-wydanie Dziennika Gazety Prawnej276.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

AKB-POLAND

Nowoczesne oświetlenia w firmie

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK