| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Podatki > Wyższe stawki karty podatkowej w 2018 roku

Wyższe stawki karty podatkowej w 2018 roku

20 stycznia 2018 roku mija termin, w którym podatnicy mogą zmienić formą opodatkowania Jedną z możliwości jest zastosowanie karty podatkowej. Kiedy to rozwiązanie będzie opłacalne i kto może z niego skorzystać? Znamy już stawki karty podatkowej na 2018 rok.

W przeciwieństwie do skali podatkowej, podatku liniowego czy ryczałtu, w przypadku karty podatkowej podatnicy wpłacają na konto skarbówki odgórnie ustaloną kwotę, która nie odzwierciedla uzyskanych przychodów. Kwoty te zależą od rodzaju i zakresu prowadzonej działalności, liczby zatrudnionych pracowników czy liczby mieszkańców miejscowości, w której prowadzona jest działalność gospodarcza. W związku z powyższym naczelnik urzędu skarbowego ustala dla każdej firmy indywidualne stawki. Oto przykładowe stawki zgodne z Obwieszczeniem Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 listopada 2017 roku.

  • Ślusarz wykonujący usługi w miejscowości liczącej nie więcej niż 5000 mieszkańców zapłaci 371 miesięcznie. Jeśli zaś pracuje w mieście liczącym więcej niż 50 tys. mieszkańców miesięczna opłata wyniesie 477 zł.
  • Mechanik maszyn i urządzeń rolniczych w zależności od miejsca wykonywania zawodu i liczby zatrudnianych pracowników miesięcznie zapłaci nie mniej niż 184 złote i nie więcej niż 869 złotych.
  • Zatrudniający 3 pracowników zegarmistrz pracujący w miejscowości liczącej nie mniej niż 5000 i nie więcej niż 50 tys. mieszkańców zapłaci 687 złotych. Jeśli nie zatrudnia innych pracowników opłata wyniesie 224 złote.
  • Zakład stolarski z 3 pracownikami wykonujący usługi w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 1268 złotych
  • Zakład krawiecki z więcej niż 5 pracownikami wykonujący usługi w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 869 zł
  • Kominiarz z 2 pracownikami wykonujący usługi w miejscowości do 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 620 zł
  • fryzjer męski bez pracowników wykonujący usługi w małej miejscowości do 5 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc 122 zł
  • kosmetyczka wykonująca samodzielnie usługi w miejscowości powyżej 50 tys. mieszkańców zapłaci co miesiąc tylko 164 zł 
  • Lakiernik wraz z pomocnikiem pracujący w mieście powyżej 50.tys mieszkańców zapłaci miesięcznie 567 złotych.

Lista prawie 100 zawodów z wykazem stawek karty podatkowej dostępna jest w Obwieszczeniu Ministra Rozwoju i Finansów. Należy pamiętać , że kwota podatku jest ostatecznie zaniżona o kwotę składki na ubezpieczenia zdrowotne.

Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie stawek karty podatkowej

Nie każdy może wybrać ten rodzaj opodatkowania

Możliwość rozliczania się kartą podatkową jest ograniczona do ściśle określonych rodzajów działalności. Chodzi głównie o zawody rzemieślnicze opisane w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Decydując się na ten rodzaj opodatkowania należy uprzednio sprawdzić limity zatrudnieniadla poszczególnych rodzajów usług . W praktyce z tej formy płacenia podatków korzystają przedsiębiorcy zatrudniający maksymalnie 5 osób. Są to małe sklepy spożywcze, zakłady rzemieślnicze, warsztaty, weterynarze, lekarze, dentyści czy zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Warto nadmienić, że podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy.

Polecamy:  Pakiet żółtych książek - Podatki 2018

PIT-16 do 20 stycznia

20 stycznia 2018 roku to ostateczna data wyboru opodatkowania. By wnioskować o kartę podatkową, należy złożyć w urzędzie skarbowym formularz PIT-16. Podmioty, które wcześniej nie rozliczały się w tej formie, muszą złożyć dwa formularze: PIT-16 i PIT-16A. Pierwszy z nich, skierowany do urzędu skarbowego stanowi wniosek o zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, a PIT-16A jest deklaracją o wysokości składki na ubezpieczenia zdrowotne odliczanej od podatku u osób już rozliczających się według karty podatkowej. Po złożeniu deklaracji, urzędnicy poinformują podatnika o wysokości podatku oraz terminie jego zapłaty. Ta musi być dokonywana każdego miesiąca, nie ma możliwości kwartalnych wpłat na podatek dochodowy.

Niewątpliwym plusem tego rozwiązania jest przewidywalność stawek i brak konieczności prowadzenia ksiąg rachunkowych czy składania zeznań podatkowych. Wymagana jest tylko ewidencja zatrudnienia. Nie ma natomiast możliwości skorzystania z preferencji podatkowych jak np. wspólnego opodatkowania z małżonkiem czy dzieckiem.

Podstawa prawna: 
Obwieszczenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 21 listopada 2017 r. w sprawie stawek karty podatkowej, kwoty, do której można wykonywać świadczenia przy prowadzeniu niektórych usług z wyjątkiem świadczeń dla ludności, oraz kwartalnych stawek ryczałtu od przychodów proboszczów i wikariuszy, obowiązujących w 2018 r.

Katarzyna Witwicka

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kadry dla Każdego

Strona poświęcona aktualnościom kadrowo-płacowym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK